Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów (fot. Balonowy Puchar Leszna/FB)

5. Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów zakończone

W dniach 9-14 sierpnia 2021 r. w Lesznie zostały rozegrane 5. Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów, których organizatorem był Leszczyński Klub Balonowy.

Do udziału w Mistrzostwach przystąpiło 43 pilotów z 14 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii.

Mistrzostwa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko fanów lotnictwa, którzy codziennie mogli obserwować na leszczyńskim niebie rywalizację tych młodych pilotów z całego świata, którzy walczyli o laur najlepszego juniora na całym globie.

To duże zainteresowanie Mistrzostwami jest też zasługą Jarka Adamka, reportera Radia Elka i wielkiego pasjonata balonów, który codziennie umieszczał po kilka filmików, w których opowiadał o miejscu przelotu balonów, tłumaczył na czym polegają balonowe konkurencje. Jarek Adamek umieszczał w tych krótkich filmach wiele ciekawych informacji związanych ze sportem balonowym i umieszczał je na profilu Balonowy Puchar Leszna.

Pierwszego dnia załogi balonów startowały wczesnym rankiem z Henrykowa. Z kolei późnym popołudniem z leszczyńskiego lotniska, udając się w kierunku Dąbcza. W sumie, podczas wszystkich lotów udało się rozegrać 26 konkurencji.

13 sierpnia na Lotnisku Leszno odbył się wyjątkowy nocny pokaz balonów.

(fot. leszno.pl)

Ogromny sukces odniósł w Mistzrostwach reprezentant Polski Denis Dawidziuk, który stanął na drugim stopniu podium i został wicemistrzem świata. Denis zdobył łącznie 17952 punktów. Zwycięzcą 5. Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów w Lesznie został Roy Gommer (Holandia), który zdobył 19163 punktów. Trzecie miejsce zajął z wynikiem 17302 punktów Dmitriy Zhokhov (Rosja).

(fot. Balonowy Puchar Leszna/FB)

Podsumowanie zawodów i wręczenie medali odbyło się w sobotę w Starej Gazowni.

Zwycięzcom gratulujemy !

W  zawodach startowało pięciu Polaków. Pozostali jednak nie zbliżyli się do czołówki. Arkadiusz Sionkowski zajął 15 miejsce, Jakub Dziedziak był 17, Kacper Borkowski – 21, a Marek Kalinowski – 32.

Pwłne wyniki TUTAJ.

Poniżej wywiad z Royem Gommerem (Holandia) i Denisem Dawidziukiem (Polska), który przeprowadził Luana Mari Noda, pilot balonowy z Brazylii, po ceremonii medalowej 5. Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów w Lesznie.