35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata - lądowanie w terenie przygodnym (fot. wgc2018.pl)

35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Michałkowie – dzień 9

Od 8 lipca ponad 130 zawodników z blisko 40 krajów całego świata rywalizuje w Michałkowie na 35. Szybowcowych Mistrzostwach Świata.

W poniedziałek 16 lipca rozegrana została piąta konkurencja. Tego dnia było sporo lądowań w terenie przygodnym.

W klasie 15-metrowej do mety doleciało i obleciał wyznaczone zadanie tylko dwóch pilotów. Pierwszy przyleciał na szybowcu Ventus 3T Adam Woolley z Australii zdobywając 667 punktów, dzzięki czemu przesynął się w klasyfikacji generalnej o trzy pozycje i zajmuje teraz 7 miejsce. Drugi na mecie był Radek Krejcirik, który lecąc szybowcem Ventus 2ax zdobył 650 punktów. Sebastian Kawa uzyskał w poniedziałkowej konkurencji czwarty wynik po przeleceniu dystansu 310,52 km. Jednak zdobyte punkty pozwoliły Sebastianowi utrzymać pozycję lidera w tej klasie (4,082 punkty). Łukasz Grabowski skończył piątą konkurencję na siódmej pozycji, co daje mu obecnie trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.

W klasie Club do mety doleciało czterech pilotów. Najlepszy w poniedziałek był Tim Kuijpers z Hilandii, który zdobył wczoraj 704 punkty i przesunął się o jedną pozycje w klasyfikacji generalnej. Wśród pilotów tej klasy, którzy dolecieli do mety był też Tomasz Rubaj. Tomasz był na mecie czwatry. Zdobył 665 punktów i utrzymał pozycję lidera w tej klasie. Jakub Barszcz piątą konkurencję ukończył na 23 pozycji, ale uzyskane punkty pozwoliły mu nadal utrzymać drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.

W klasie Standard tylko siedmiu pilotów nie doleciało do mety. Piątą konkurencję w tej klasie wygrał Norbert Alin Scarlat z Rumunii zdobywając 1000 punktów. Dało mu to awans w klasyfikacji generalnej aż o 9 pozycji. Łukasz Błaszczyk przyleciał w poniedziałek na metę jako 27. W kasyfikacji generalnej stracił 4 pozycje i zajmuje obecnie 7 miejsce. Mateusz Siodłoczek piątą konkurencję zakończył na 34 pozycji, co dało mu stratę trzech pozycji w klasyfikacji generalnej, w której jest obecnie na czwartym miejscu.

Pogada daje odpocząć zawodnikom po trzech dniach rywalizacji. Plany na wtorek 17 lipca: nie ma zadania, nie ma briefingu, nie ma transmisji na żywo. Jest odpoczynek. O godzinie 17:30 odbędzie się prezentacja filmów o szybowcach JS1 oraz JS3 w srebrnym hangarze (biuro prasowe). A o godzinie 19:00 organizatorzy zaplanowali polski wieczór z całą masą atrakcji.

Mistrzostwa potrwają do 22 lipca. Zobaczymy ile konkurencji pogoda pozwoli jeszcze rozegrać.