Przejdź do treści
Załoga SpaceX Crew-6 NASA bezpiecznie wraca na Ziemię w pobliżu wybrzeża Florydy (fot. NASA, Joel Kowsky)
Źródło artykułu

Czterech astronautów powróciło na Ziemię po półrocznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Czterech astronautów – Amerykanie Stephen Bowen i Warren Hoburg, Rosjanin Andriej Fiediajew i Sultan al-Nejadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – powróciło w poniedziałek na Ziemię po półrocznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS); kapsuła przewożąca astronautów wodowała na Atlantyku w pobliżu Florydy – powiadomiła agencja AP.

Ponad tydzień wcześniej, 26 sierpnia, z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała misja załogowa Crew-7, której celem było zastąpienie dotychczasowego personelu ISS. W nowym zespole astronautów znaleźli się: reprezentująca NASA Amerykanka Jasmin Moghbeli, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa i Rosjanin Konstantin Borisow.

Przedsięwzięcie o nazwie Crew-7 to wspólna inicjatywa NASA i firmy SpaceX, założonej przez miliardera Elona Muska. Była to siódma załogowa misja SpaceX. Pierwsi astronauci zostali wysłani przez SpaceX na orbitę w maju 2020 roku.

Kolejna zmiana personelu ISS nastąpi jeszcze we wrześniu, gdy do domu powróci dwóch Rosjan i Amerykanin. Ich pobyt na stacji potrwa około roku, czyli dwukrotnie dłużej, niż planowano. Przyczyną przedłużenia misji była awaria kapsuły Sojuz, co skutkowało koniecznością wysłania na ISS nowego statku kosmicznego – przypomniała Associated Press.

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony