Przejdź do treści
Paralotnie na niebie (fot. cumulus24.pl)
Źródło artykułu

Spotkanie w Straży Granicznej – Nowe i ostateczne zasady latania w strefach

We wtorek (19 kwietnia) w siedzibie Bieszczadzkiego Oddziału SG odbyło się spotkanie w sprawie wykonywania lotów paralotniowych w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Oficerowie Straży Granicznej przedstawili ostateczną wersję zasad wykonywania przez paralotniarzy lotów w strefach TRA będących w dyspozycji BiOSG. Przede wszystkim procedura została uproszczona do maksimum dozwolonego przepisami, co pilotom ma ułatwić latanie a Straży Granicznej zapewnić bezpieczeństwo własnego sprzętu i wykonywanych operacji. W obecnym stanie prawa lotniczego nie ma możliwości, aby drony latające poza zasięgiem wzroku operatora poruszały się w ogólnodostępnej przestrzeni klasy G. Być może kiedyś w przyszłości prawo to zostanie zmienione i strefy TRA nie będą wtedy potrzebne ale puki co nic się na to nie zanosi.

Na chwilę obecną obowiązuje paralotniarzy następująca procedura:

• Zgłaszanie prawdopodobieństwa wykonywania lotów (zapowiadanie lotów) nie później niż 21 godzin przed pierwszym startem. W tym momencie trzeba podać gdzie i w jakich godzinach będą wykonywane loty, ile szacunkowo osób będzie latało, jak również pozostawić kontaktowy numer telefonu.
• Potwierdzenie wykonywania lotów nie później niż 3 godziny przed rozpoczęciem.
• Obowiązkowe poinformowanie FIS o posiadaniu zgody straży granicznej i rozpoczęciu lotów.
• Kontakt ze Strażą Graniczną przez telefon Służby Dyżurnej: +48 16 673 20 43
• Zgłaszać należy nie tylko loty ze startowisk znajdujących się w strefach ale też prawdopodobieństwo wlotu w strefę na przelocie, np. po starcie z Chełmu.
• Straż Graniczna powinna być informowana o przedłużaniu się lotów ponad zgłoszony czas. Jeżeli SG nie zostanie poinformowana inaczej to założy, że loty zakończyły się zgodnie z wcześniejszym zgłoszeniem.
• W strefach przy granicy Ukraińskiej obowiązuje 3km margines od granicy państwowej, za wyjątkiem Tarnicy i Szukalowego Garbu. Dokładne mapki i współrzędne podane zostaną później.
• W strefie TRA130 przy granicy Słowackiej margines nie obowiązuje i można swobodnie latać z Polski na Słowację i z powrotem.

WAŻNA UWAGA! Służba Informacji Powietrznej (FIS) w domyśle używa zawsze czasu uniwersalnego (UTC), podczas gdy straż graniczna używa czasu lokalnego!

Wymienione zasady są ostateczne i nie podlegają dyskusji.

Oczywiście Straż Graniczna może odmówić wyrażenia zgody na przeprowadzenie lotów paralotniowych, jak również może w dowolnym momencie zarządać wylotu ze strefy bądź zakończenia lotów. W takiej sytuacji pilot ma 60 minut na lądowanie lub odlot.

Więcej informacji na stronie: www.cumulus24.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony