Przejdź do treści
Centralny Port Komunikacyjny - koncepcja Benoy (fot. CPK)
Źródło artykułu

CPK: podpisano umowy na ponad 200 ha terenów pod nowe lotnisko w ramach programu pozyskiwania ziemi

Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) dotyczącego pozyskiwania ziemi pod Centralny Port Komunikacyjny zgłosiło się ponad 650 właścicieli nieruchomości, którzy mają 1500 hektarów – poinformowała spółka CPK. Jak dodano, dotychczas spółka podpisała umowy na ponad 200 ha.

"Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zgłosiło się dotychczas ponad 650 właścicieli nieruchomości. W listopadzie zanotowaliśmy największą dynamikę zgłoszeń od czasu rozpoczęcia programu w grudniu 2020 r. Etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień, a docelowo zawierania umów dotyczy powierzchni już prawie 1500 hektarów" – przekazał PAP rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.

Jak dodał, uwzględniając tylko zgłoszone do PDN nieruchomości z obszaru planowanej lokalizacji lotniska ogłoszonej w czerwcu, "to w procesie składania przez CPK ofert i nabywania terenu jest jedna trzecia tego terenu".

"Te liczby pokazują, że wyraźnie zwiększa się zaufanie do programu PDN i akceptacja dla towarzyszących mu dodatkowych świadczeń. W efekcie skokowo rośnie liczba sfinalizowanych transakcji. Dotychczas podpisaliśmy umowy na ponad 200 ha" – poinformował Majszyk.

Przypomniał, że zgodnie z Ustawą o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK, przystępujący do PDN właściciel dostanie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu.

"Nowe rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 mln zł spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł. Gdyby nie nowe, atrakcyjne dla mieszkańców warunki, moglibyśmy mu zaoferować po prostu 100 proc. wartości rynkowej nieruchomości" – zaznaczył Majszyk.

Rzecznik dodał, że zgodnie z przepisami ustawy spółka CPK dysponuje też np. możliwością wyceny uwzględniającą wartość odtworzeniową domu bez uwzględniania kosztów zużycia.

"Zależy nam na tym, aby jak największa część etapu pozyskiwania nieruchomości odbyła się na zasadzie dobrowolnych transakcji sprzedaży lub zamiany nieruchomości, czyli w ramach trwającego programu PDN. Zapraszamy do PDN, który jest okazją do sprzedaży nieruchomości wcześniej, zyskania czasu na przeprowadzkę i dodatkowych bonusów oraz uprzedzenia etapu wywłaszczeń za odszkodowaniem" – przekazał.

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli programu pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność, spółka CPK nabywa nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami: Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu – rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony