Co czwarty kandydat do zawodu kontrolera ruchu lotniczego to kobieta
Wśród 53 kandydatów do pracy w zawodzie kontrolera ruchu lotniczego jest 14 kobiet, czyli ponad 26 proc. - przekazała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w czwartek. Agencja wyjaśniła, że kandydatów czeka teraz dwuletnie szkolenie podzielone na teorię, symulacje i praktykę.
"Nowa grupa 53 kandydatów do pracy w zawodzie KRL (kontrolera ruchu lotniczego - PAP) rozpoczęła w ub. tygodniu dwuletnie, wymagające szkolenie. Aż 14 z nich to panie – co daje ponad 26 proc." - poinformowała PAŻP. Obecnie - jak dodano - odsetek kobiet kontrolerek pracujących w PAŻP to nieco ponad 21 proc.
Stwierdzono, że dotychczas nie było grupy szkoleniowej z taką liczbą kobiet, a średnia wieku kandydatów to 25 lat; 33 osoby posiadają wykształcenie wyższe, reszta, czyli 20 osób - średnie. "Do ubiegania się o zdobycie licencji KRL wystarczy wykształcenie średnie" - przypomniano.
Pierwsze sześć miesięcy to szkolenie teoretyczna dla kursantów. "Podstawowe obszary tematyczne poruszane w tej części przygotowania do zawodu to m. in.: prawo lotnicze, statki powietrzne, zarządzanie ruchem lotniczym, nawigacja, meteorologia a także sprzęt i wyposażenie" - wyjaśniła agencja. Kolejne pół roku ćwiczone są sytuacje, które będą zdarzać się w czasie pracy operacyjnej, czyli tzw. szkolenia symulatorowe.
Ostatni rok kandydaci uczeni są praktyki zawodu na stanowisku pracy, gdzie po zdaniu egzaminu państwowego będą pracowali na co dzień. Jak wskazano, pod okiem instruktora, czyli doświadczonego kontrolera, kursant uczy się podejmować "bardzo precyzyjne decyzje związane z bezpiecznym i efektywnym zarządzaniem polską przestrzenią powietrzną".
Agencja zauważyła, że w chwili rozpoczęcia szkolenia kandydat staje się pracownikiem PAŻP, co oznacza, że za czas szkolenia jest wynagradzany. "Przez pierwszy rok jest to 6 tys. zł miesięcznie, później, w czasie realizacji części instruktażowej, wynagrodzenie wzrasta do 8 tys. zł" - poinformowano.
Zaznaczono, że cechy, które powinien posiadać kursant to m.in. wyobraźnia przestrzenna, umiejętność niestandardowego myślenia, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, umiejętność pracy pod presją czasu i bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Przypomniano, że rekrutacja trwa nieprzerwanie na stronie internetowej agencji. (PAP)
jls/ mmu/
Komentarze