Pierwszy afroamerykański pilot myśliwski ma swój pomnik

Eugene Bullard, pierwszy afroamerykański pilot myśliwski, fot. af.mil

W muzeum lotnictwa w Georgia został odsłonięty pomnik Eugene Bullarda, pierwszego afroamerykański pilota myśliwskiego, którego ojciec urodził się w niewoli. Pilot był znany jako Black Swallow of Death, a teraz jego pomnik został odsłonięty w muzeum lotnictwa w Warner Robins, w stanie Georgia, obok bazy sił powietrznych Robins (ok. 200 km na południe od Atlanty).

Jego daleka kuzynka, Harriett Bullard White złożyła wieniec pod posagiem podczas ceremonii, w której wzięli udział oficerowie sił powietrznych i prawie dwudziestu członków rodziny, a także kilku jeszcze żyjących członków lotników Tuskegee Airmen (332 Grupa Myśliwska – grupa lotnictwa myśliwskiego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, sformowana w 1941 r. z czarnoskórych obywateli USA, przeszkolonych w zakresie pilotażu na samolotach myśliwskich).

Bullard urodził się w 1895 r. i brał udział w I Wojnie Światowej, gdzie służył w piechocie. Tam założył się z przyjacielem o 2 tys. dolarów, że zostanie lotnikiem wojskowym pomimo swojego koloru skóry. W maju 1917 r. wygrał zakład, wstępując w szeregi Aéronautique Militaire. W listopadzie tegoż roku twierdził, że zestrzelił dwa niemieckie myśliwce, ale nie można było tych zwycięstw w pełni potwierdzić.

Chociaż w późniejszych latach życia Bullard nie mógł dołączyć już do US Air Force, to w 1994 r.  pośmiertnie otrzymał stopień podporucznika sił powietrznych.

Źródło: CNN
comments powered by Disqus