Boeing uziemił całą flotę B737 MAX

B737 MAX 8 (fot. boeing.com)

Boeing uziemił całą globalną flotę samolotów 371 samolotów 737 MAX po tym, jak śledczy odkryli nowe dowody na miejscu katastrofy B737 MAX 8 linii Ethiopian Airlines. Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) stwierdziła, że dotychczasowe ustalenia, jak również nowo uzyskane dane satelitarne, spowodowały wprowadzenie tymczasowego zakazu lotów konstrukcji tego typu w USA.

Jednak wcześniej FAA wstrzymywało się z podjęciem takiej decyzji, pomimo, że uczyniło to wiele krajów na świecie w tym EASA dla całej Unii Europejskiej.

Dan Elwell, pełniący obowiązki Administratora FAA, powiedział, że dla wszystkich stron stało się jasne, że charakterystyka lotu Ethiopian Airlines była bardzo zbliżona do lotu B737 MAX 8 linii Lion Air, który rozbił się w październiku 2018 r. Dodał, że potwierdziły to dowody, które znaleziono na miejscu zdarzenia.

Boeing oświadczył, że nadal ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa B737 MAX, ale po  konsultacji z FAA i Narodową Radą Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) zdecydował się uziemić te samoloty. Decyzja będzie obowiązywała do momentu określenia przyczyny wypadku oraz wdrożenia ulepszeń z zakresu bezpieczeństwa, dzięki którym tego typu zdarzenia mają się już nie powtórzyć. Wątpliwości związane z projektem B737 MAX spowodowały, że wartość rynkowa koncernu spadła o prawie 26 mld dolarów.

Najwięksi operatorzy B737 MAX na świecie:

 
 

Źródło: CNN
comments powered by Disqus