Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chiny: Chang'e-6 zakończyła "kosmiczną sztafetę"; próbki gruntu księżycowego w kapsule powrotnej

Chińska sonda Chang'e-6 dostarczyła w czwartek próbki zebrane z niewidocznej półkuli Księżyca do kapsuły powrotnej na orbicie satelity Ziemi - podała państwowa agencja Xinhua, opisując proces przekazania ładunku między pojazdami jako "kosmiczną sztafetę".

Jak powiadomiła agencja, powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną, operacja przekazywania pobranych trzy dni wcześniej próbek zakończyła się około godz. 15.24 czasu lokalnego (po godz. 9 w Polsce).

Zgodnie z planem kapsuła powrotna ma wylądować 25 czerwca w prowincji Mongolia Wewnętrzna na północy Chin.

Celem misji, która rozpoczęła się 3 maja, jest dostarczenie - po raz pierwszy w historii - około 2 kg materiału badawczego ze strony Księżyca niewidocznej z Ziemi.

Chang'e-6 wylądowała 2 czerwca na Księżycu w okolicach południowego krańca krateru Apollo, w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy - Aitkin, który jest największym kraterem uderzeniowym w Układzie Słonecznym. Po dwóch dniach wykonywania odwiertów w skorupie oraz zbierania skał i regolitu z powierzchni sonda opuściła Księżyc we wtorek.

Powodzenie całej misji będzie oznaczało, że Chiny staną się pierwszym krajem, który będzie dysponował próbkami z obu stron satelity Ziemi.

W 2020 roku sonda Chang'e-5 dostarczyła 1,7 kg materiału z obszaru zwanego Oceanus Procellarum na zachodnim skraju widocznej strony Księżyca.

Dotychczas próbki z widocznej strony naturalnego satelity Ziemi pobrały także misje Związku Sowieckiego i USA.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ szm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony