Wedel miał firmowy samolot przed II wojną światową. Zrzucał z nieba czekoladę

Samolot SP-WDL w locie. Maszyna typu RWD-13 była wykorzystywana do transportu wyrobów, jak i akcji promocyjnych. Zdjęcie z 1936

SP-WDL to znaki rejestracyjne, które nosił polskiej produkcji samolot typu RWD-13T, należący do firmy Wedel przed II wojną światową. Był czymś więcej niż środkiem transportu. Stał się jednym z symboli cukierniczej marki i oryginalnym narzędziem marketingowym.

Wedel wszedł w posiadanie samolotu RWD-13 w kwietniu 1937 roku. Maszyna miała na spodzie kadłuba namalowaną nazwę firmy, a na bokach i spodzie skrzydeł rejestrację SP-WDL.

I choć niektórzy dopatrywaliby się w tym pewnie skrótu od Sił Powietrznych Wedla, to w międzynarodowym lotniczym alfabecie ICAO powyższy skrót oznacza Sierra Papa Whisky Delta Lima, gdzie SP to do dziś symbol wszystkich statków powietrznych zarejestrowanych w Polsce.

Jak wyjaśnił Zygmunt Szeremeta z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie: - Samolot RWD-13T SP-WDL wykorzystywany był do szybkiego dostarczania wyrobów Wedla do Gdyni, przed każdorazowym rejsem naszych transatlantyków M/S „Batory" i „Piłsudski"."

Czytaj całość artykułu na stronie www.businessinsider.com.pl

Źródło: businessinsider.com
comments powered by Disqus