ZOP czyli zwalczanie okrętów podwodnych (Video)
Zwalczanie okrętów podwodnych to temat kolejnego filmu o lotnictwie morskim przygotowanego przez redakcję portalu aviateam.pl. To jedno z głównych zadań Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej realizowanych samodzielnie lub we współdziałaniu z siłami okrętowymi. Obecnie ponad 60% lotniczych sił ZOP stanowią śmigłowce Mi-14PŁ stacjonujące na lotnisku w Darłowie.
Działania ZOP zawierają poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych. Obecnie blisko trzecia część statków powietrznych Marynarki Wojennej posiada możliwości prowadzenia działań ZOP. Są to cztery śmigłowce pokładowe SH-2G, samolot patrolowo – rozpoznawczy Bryza Bis oraz osiem śmigłowców Mi-14PŁ. Mogą one prowadzić poszukiwanie zanurzonych okrętów podwodnych przy pomocy wyrzucanych pław radiohydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych. Śmigłowce Mi-14PŁ wyposażone są również w opuszczaną stację hydroakustyczną. Zarówno pokładowe SH-2G jak i Mi-14PŁ są przystosowane do przenoszenia torpedy MU-90, „czternastki” mogą być także uzbrojone w bomby głębinowe PŁAB-250-120. Śmigłowce SH-2G znajdują się na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, Bryza Bis i Mi-14PŁ na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.
Posiadanie sił ZOP ma kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, ponieważ okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych wykorzystywanych na współczesnym teatrze działań. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do operacji rozpoznawczych, uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad morskich. Autonomiczność i nieograniczona dzielność morska okrętu podwodnego umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu i zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.
Obejrzyj film:
Komentarze