Zmarł kmdr dypl. pil. Zdzisław Krakowski

Zdzisław Krakowski (fot. blmw.wp.mil.pl)

17 maja 2018 r. odszedł na wieczną wachtę pilot lotnictwa morskiego, wieloletni inspektor Oddziału Szkolenia w Szefostwie Lotnictwa MW, współtwórca norm i przepisów ratownictwa lotniczego na morzu, komandor dyplomowany pilot Zdzisław Krakowski.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 24 maja 2018 r. Msza w Kościele Garnizonowym Gdynia-Oksywie rozpocznie się o godz. 13:00, zaś od 12:30 będzie wystawienie trumny w Kościele. Pochówek będzie miał miejsce na Cmentarzu Marynarki Wojennej o godz. 14:00.

Kmdr dypl. pil. Zdzisław Krakowski urodził się 11 lipca 1946 roku w Radziucie k. Sejn. Już jako nastolatek związał się z lotnictwem, kończąc w 1962 roku podstawowy kurs szybowcowy w Aeroklubie Białostockim.

Dwa lata później ukończył Kurs Lotniczego Przysposobienia Wojskowego II stopnia na samolotach Junak-3. Szkolenie to było wstępem do oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie jako podchorąży rozpoczął naukę w styczniu 1965 roku. W listopadzie 1967 roku promowany został na pierwszy stopień oficerski, kończąc naukę z III lokatą i III klasą pilota myśliwskiego.

W styczniu 1968 roku rozpoczął służbę wojskową w 7 pułku lotnictwa myśliwsko – szturmowego MW w Siemirowicach. W 1976 roku ukończył studia na kierunku "lotnictwo operacyjne" w Akademii Sztabu Generalnego i objął stanowisko dowódcy eskadry. W 1980 roku objął stanowisko oficera Oddziału Szkolenia w Szefostwie Lotnictwa MW.

Cztery lata później ukończył podyplomowy kurs operacyjny w Akademii Sztabu Generalnego i wyznaczony został na stanowisko starszego inspektora Oddziału Szkolenia w Szefostwie Lotnictwa MW. Jako odpowiedzialny za stan wyszkolenia w ratownictwie lotniczym na lądzie i w morzu oraz zabezpieczenie wysokościowo – ratownicze personelu latającego lotnictwa MW, był współtwórcą norm i przepisów regulujących ratownictwo lotnicze na morzu oraz współpracę państw nadbałtyckich w tym zakresie.

Współuczestniczył w przyjęciu do eksploatacji śmigłowców ratownictwa morskiego Mi-14PS i W-3RM Anakonda. Współorganizował pokazy lotnicze, m.in. międzynarodowe pokazy Air Show w Gdyni. W 1991 roku objął stanowisko szefa oddziału – zastępcy Szefa Lotnictwa MW. W powietrzu spędził ponad 3000 godzin uzyskując mistrzowską klasę pilotażu. Wyróżniony został statuetką "Ikara" oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus