Przejdź do treści
Źródło artykułu

Załogi śmigłowców Mi-14PŁ ćwiczyły niszczenie celów podwodnych

Po raz drugi w tym roku załogi śmigłowców Mi-14PŁ doskonaliły swoje umiejętności w zwalczaniu celów podwodnych.

W trakcie wczorajszego szkolenia na poligonie morskim w rejonie Ustki do przeprowadzenia pozorowanego ataku na okręt podwodny wykorzystano bomby głębinowe.

Oznaczanie pozycji celu odbyło się przy wykorzystaniu wyrzucanych pław sygnalizacyjnych. Następnie załogi „czternastek” z Darłowskiej Grupy Lotniczej wypracowywały parametry zajścia do wykonania ataku z użyciem bomb głębinowych PŁAB-250-120.

Zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) to jedno z głównych zadań lotnictwa morskiego. Ze względu na wyspecjalizowane wyposażenie statków powietrznych i specyficzne środowisko działania system szkolenia ich wieloosobowych załóg różni się znacznie od szkolenia w innych jednostkach lotniczych. Od personelu lotnictwa ZOP wymagana jest podwyższona odporność psychofizyczna a także opanowanie fachowej wiedzy z wielu dziedzin, między innymi z zakresu oceanografii, hydrologii czy hydroakustyki. Dodatkowym utrudnieniem w wykryciu okrętu podwodnego na Bałtyku jest nietypowa charakterystyka hydrologiczna akwenu, występowanie wielu warstw wody o zmiennej temperaturze i zasoleniu. Dlatego efektywność działań załóg uzależniona jest od wieloletniego zdobywania wiedzy i doświadczeń, zarówno w trakcie specjalistycznych kursów jak i ćwiczeń na morzu. Szczególnie istotne są tu umiejętności operatorów systemów poszukiwawczo–uderzeniowych odpowiedzialnych za wykrycie idącego w zanurzeniu okrętu oraz przygotowanie i przeprowadzenie ataku. Dlatego też lotnictwo morskie to jedyna formacja, gdzie misją śmigłowca dowodzi oficer taktyczny, który na bieżąco monitoruje dane z sensorów systemów pokładowych, a nie pilot zajmujący tradycyjne miejsce dowódcy załogi.

Śmigłowce Mi-14PŁ wyposażone są w specjalistyczne systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Posiadają również systemy wspierające wypracowanie przeprowadzenie skutecznego ataku. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. W skład załogi Mi-14PŁ wchodzi dwóch pilotów, technik pokładowy oraz dowodzący misją oficer taktyczny.

Obecnie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej posiada na wyposażeniu 8 śmigłowców Mi-14PŁ. Wszystkie stacjonują na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Z powodu wyczerpania resursu zakończono już eksploatację dwóch tego typu maszyn. Resurs kolejnych dwóch upływa w tym roku.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony