Współdziałanie Anakondy z Pasatem
Weryfikacja i ujednolicenie metod szkolenia to główne cele wczorajszych lotów metodycznych z udziałem instruktorów śmigłowców ratowniczych W-3RM. Podczas szkolenia z działań SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) załogi „Anakond” współpracowały z najnowszą jednostką Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s „Pasat”.
Operacje opuszczania i podnoszenia ludzi i sprzętu oraz procedury utrzymywania łączności i współpracy między jednostką nawodną i śmigłowcem podczas prowadzenia działań SAR to główne elementy jakie przećwiczono w trakcie wczorajszych lotów na Zatoce Gdańskiej. Wszystkie elementy szkolenia odbywały się we współpracy z najnowszą jednostką Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) typu SAR 3000 – m/s „Pasat”. W lotach uczestniczył szef szkolenia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr por. pil. Roman Tański i personel 43. Bazy Lotnictwa Morskiego: kmdr ppor. pil. Waldemar Orliński, kpt. mar. pil. Arkadiusz Kaczmarek, chor. szt. mar. pil. Waldemar Domański oraz inżynier pokładowy kpt. mar. Wojciech Gawan i ratownik chor. szt. mar. Stanisław Czujkowski. Funkcję pilota instruktora na pokładzie „Pasata” pełnił kpt. mar. pil. Janusz Żytko.
Zobacz więcej zdjęć
Załogi śmigłowców ratowniczych Marynarki Wojennej współpracują na co dzień z załogami jednostek MSPiR zarówno podczas ćwiczeń jak i realnych akcji ratowniczych na morzu. Wspólne prowadzenie działań ratowniczych w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku spowodowały również stałą współpracę służb odpowiedzialnych za koordynację i kierowanie tymi działaniami - Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego i Dyżurnej Służby Operacyjnej MW.
Obecnie lotnicy morscy posiadają na wyposażeniu dwa typy śmigłowców ratowniczych: 7 maszyn W-3RM „Anakonda” i dwie Mi-14PŁ/R. Pierwsze dwie „Anakondy”, weszły do służby w 1992 roku, ostatnia tego typu maszyna rozpoczęła służbę w 2002 roku. Dwa śmigłowce Mi-14PŁ/R to zmodernizowane i przystosowane do działań ratowniczych maszyny Mi-14 PŁ, które w tym roku obchodziły 30-lecie służby w barwach polskiego lotnictwa morskiego. Śmigłowce ratownicze Marynarki Wojennej wykonując swoje zadania spędziły w powietrzu prawie 20 tysięcy godzin.
kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
Komentarze