Przejdź do treści
Brygada Lotnictwa MW
Źródło artykułu

Uzbrajanie SH-2G

Eksploatacja i obsługa torpedy MU-90 była tematem zajęć instruktażowo – metodycznych które odbyły się w piątek, 5 marca, na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. W szkoleniu uczestniczył personel techniczny oraz piloci i nawigatorzy z klucza śmigłowców pokładowych 28. Puckiej Eskadry Lotniczej.

Trening praktyczny oraz doskonalenie czynności wykonywanych podczas podwieszania torpedy i sprawdzania systemów zrzutu były głównymi celami szkolenia, które poprowadził inżynier uzbrojenia eskadry por. mar. Tomasz Łopata. Szkolenie instruktażowo - metodyczne miało również na celu przygotowanie instruktorów do prowadzenia zajęć z uzbrajania śmigłowca pokładowego SH-2G. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej posiada na wyposażeniu dwa typy śmigłowców przystosowanych do przenoszenia torpedy MU-90. Są to pokładowy śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) SH-2G oraz śmigłowiec ZOP Mi-14PŁ. Zarówno SH-2G jak i Mi-14PŁ zostały przystosowane do przenoszenia tej torpedy podczas modernizacji w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi. Aby zapewnić podtrzymanie niezbędnych nawyków personelu podczas obsługi uzbrojenia, tego typu szkolenia odbywają się cyklicznie w 28. i 29. Eskadrze Lotniczej w Gdyni Babich Dołach i Darłowie.

MU-90, która stanowi również uzbrojenie fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, jest torpedą zaprojektowaną i zbudowaną w oparciu o technologię modułową, pozwalającą na łatwe przeprowadzenie modernizacji. Składa się ona z czterech podstawowych modułów:

dziobowego zawierającego układ samonaprowadzania wraz z niezbędnymi elementami elektronicznymi - czujnikami akustycznymi wykrywającymi dźwięki o różnych częstotliwościach i pozwalającymi na poszukiwanie celu w obrębie 120 stopni od sonaru oraz układu samonaprowadzającego z możliwością jednoczesnego śledzenia do 12 celów;
bojowego zawierającego głowicę o masie 50 kg, która dodatkowo wykorzystuje efekt oddziaływania kierunkowego, głowica może być zastąpiona przez ładunek niekierowany, pozwalający na zwalczanie torped przeciwnika lub moduł z pływakiem pozwalający na zastosowanie do zadań szkoleniowych;
baterię zapewniającą energię elektryczną niezbędną do zasilania systemów pocisku;
modułu rufowego, w skład którego wchodzi wysokoobrotowy silnik elektryczny o niskim poziomie hałasu.

Dzięki możliwości doboru prędkości, która może dochodzić do 50 węzłów zasięg torpedy waha się od 10 do 25 km. a wzmocniona konstrukcja pozwala na zwalczanie celów na głębokości do 1000 metrów.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony