Przejdź do treści
Źródło artykułu

Śmigłowiec Mi-14PŁ/R w akcji ratowniczej załogi i pasażerów polskiego jachtu

Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła wczoraj popołudniu (poniedziałek, 1 czerwca) w akcji ratowniczej na Bałtyku.

Pomocy potrzebowała załoga i pasażerowie polskiego jachtu znajdującego się około 50 mil morskich na północ od Rozewia.

Około godziny 16.00 załoga pełniąca dyżur na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie otrzymała informację, że załoga jachtu „Zjawa IV” wezwała pomoc. Jednostka nabrała wody a na jej pokładzie znajdowało się łącznie 15 osób – 3 członów załogi i 12 uczestniczących w rejsie pasażerów. Śmigłowiec Mi-14PŁ/R dowodzony przez kpt. pil. Dariusza Sionkowskiego wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 16.10. Po niespełna 50 minutach lotu znajdował się w rejonie akcji gdzie nawiązał łączność z jachtem. Zgodnie z decyzją załogi jachtu pasażerowie nie zostali podjęci przez śmigłowiec. Zostali natomiast przekazani na pokład znajdującego się w rejonie statku "Aphrodite". Podczas ewakuacji dwa śmigłowce, polski i szwedzki, krążyły nad jednostkami pozostając w gotowości do natychmiastowego podjęcia na pokład rozbitków.

O godzinie 17.48, po przekazaniu wszystkich pasażerów jachtu na pokład statku "Aphrodite", załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R zakończyła działania w rejonie akcji i skierowała się na lotnisko w Gdyni Babich Dołach gdzie uzupełniła zapas paliwa, a następnie przebazowała się na lotnisko pełnienia dyżuru w Darłowie.

Mi-14PŁ/R to maszyna przeznaczona do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może się odbywać za pomocą pętli, trójkąta ratowniczego, kosza lub noszy. Śmigłowce te mogą również wodować i przyjąć rozbitków bezpośrednio z powierzchni wody. W skład załogi wchodzi dowódca, drugi pilot, technik pokładowy, ratownik oraz opcjonalnie lekarz. Mi-14PŁ/R jest przystosowany do podjęcia i transportu 19 osób.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

To była 10 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 568 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 299 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony