Pożegnanie ze służbą
W ubiegłym tygodniu zawodową służbę wojskową zakończył dowódca eskadry technicznej w Siemirowicach kmdr ppor. Romuald Polański.
Przez blisko 28 lat, jako specjalista służby inżynieryjno-lotniczej, dbał o wysoki poziom obsług i sprawność techniczną morskich samolotów i śmigłowców.
Komandor ppor. Romuald Polański jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (kierunek eksploatacja samolotów i śmigłowców). Akademię ukończył w 1987 roku. Następnie przez blisko 20 lat służył na lotnisku w Darłowie, początkowo jako dowódca klucza eksploatacji śmigłowców w 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego, potem w 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego oraz 40. Eskadrze Zwalczania Okrętów Podwodnych i Ratownictwa. Od 1995 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy eskadry do spraw inżynieryjno - lotniczych w 2. Dywizjonie Lotniczym. Trzy lata później został wyznaczony na stanowisko inżyniera sekcji.
Po przeformowaniu jednostek Brygady Lotnictwa MW został dowódcą klucza eksploatacji w kluczu śmigłowców ZOP 29. Eskadry Lotniczej, a następnie dowódcą klucza eksploatacji w Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej darłowskiej eskadry. Od 2007 roku związał się z Siemirowicami gdzie objął obowiązki szefa techniki lotniczej 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W lutym 2011 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy eskadry technicznej W 44. Bazie Lotnictwa Morskiego.
W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, miedzy innymi Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Za udział w akcji poszukiwawczo - ratowniczej po zatonięciu promu „Heweliusz” oraz akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę a także Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz. Jako inżynier pokładowy na śmigłowcach Mi-14PŁ, PS oraz W-3 wylatał łącznie 1250 godzin.
Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
Komentarze