Parada morska i lotnicza w Gdyni
Już za dwa tygodnie, w Gdyni, w ramach obchodów Święta Marynarki Wojennej odbędzie się parada morska i lotnicza. W niedzielę, 26 czerwca, z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni będzie można zobaczyć okręty, samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej. Jednocześnie na bulwarze odbędzie się pokaz sprzętu ratowniczego i saperskiego MW.
W tym roku kulminacyjnym momentem obchodów Święta Marynarki Wojennej będzie parada morska i lotnicza, która odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca około godziny 16.00. Wezmą w niej udział samoloty Bryza oraz śmigłowce Mi-14 z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Przelot w szyku będzie połączony z paradą okrętów na Zatoce Gdańskiej. Paradę okrętów i przelot będzie można obserwować z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni gdzie jednocześnie odbędzie się pokaz sprzętu ratowniczego i saperskiego. Tego samego dnia, na okręcie muzeum ORP „Błyskawica” odbędzie się promocja absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Szczegółowy program obchodów Święta Marynarki Wojennej będzie dostępny wkrótce na stronie internetowej MW.
Samolot patrolowo - rozpoznawczy Bryza/ fot. Krzysztof Godlewski (aviateam.pl)
Marynarka Wojenna jest rodzajem Sił Zbrojnych RP, który prowadzi działania we wszystkich środowiskach – morskim, lądowym i powietrznym. Głównym zadaniem polskich sił morskich jest zabezpieczenie interesów państwa na morzu poprzez wykrywanie symptomów zagrożeń od strony morza, szkolenie i utrzymanie w gotowości sił do reagowania w sytuacjach kryzysowych, które zagrażałyby bezpieczeństwu żeglugi (Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku i morze terytorialne to ponad 30 tysięcy km2, pas wybrzeża liczy ok. pół tysiąca km). Zwiększanie roli transportu morskiego na świecie (ponad 90% transportu globalnego) przy jednoczesnym wzroście liczby aktów piractwa i terroryzmu powodują, że jednostki Marynarki Wojennej na stałe obecne są w najważniejszych ćwiczeniach międzynarodowych. Marynarka Wojenna jest również obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO zapewniających Sojuszowi możliwość natychmiastowego reagowania wobec zagrożeń. Polskie siły morskie wchodzą także w skład międzynarodowego systemu ratowania życia na morzu, uczestniczą w ochronie ekologicznej Bałtyku, a także w operacjach humanitarnych.
Śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ/ fot. Marcin Przeworski
Główne siły polskiej floty to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, pięć okrętów rakietowych, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach. Komponent lotniczy MW to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce.
Komentarze