Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nocna akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w nocy 1 maja w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pilnej ewakuacji medycznej do szpitala potrzebował mężczyzna znajdujący na pokładzie promu Stena Vision płynącego z Gdyni do Karlskrony.

39 minut po północy załoga śmigłowca W-3RM pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że pilnego transportu do szpitala wymaga obywatel Szwecji. Mężczyzna w wieku 70 lat uskarżał się na silne bóle w klatce piersiowej. 14 minut od otrzymania zadania do akcji ratowniczej wystartowała załoga Anakondy dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego.

Po dotarciu do promu, który znajdował się około 50 kilometrów na północ od lotniska w Gdyni Babich Dołach, maszyna wykonała zawis nad jednostką. Na jej pokład opuszczony został ratownik i lekarz załogi dyżurnej. Mężczyźnie natychmiast udzielono pierwszej pomocy i przygotowano do transportu na pokład śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 1.30 zakończono operację podjęcia poszkodowanego z promu a załoga Anakondy rozpoczęła lot w kierunku Gdyni. W czasie 29 minutowego transportu na ląd chory znajdował się pod opieką ratownika i lekarza pokładowego.

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach poszkodowany został przekazany zespołowi specjalistycznej karetki pogotowia. Zgodnie z informacją przekazaną przez lekarza tego zespołu, szybki transport i pomoc kardiochirurgów w gdyńskim Szpitalu Miejskim pozwoliły na uratowanie jego życia.

To była ósma w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 566 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 299 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
•    st. chor. szt. pil. Waldemar Domanski (dowódca załogi);
•    kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot);
•    kpt. Mirosław Orzeszek (ratownik);
•    ppor. Tomasz Puzio (lekarz);
•    st. chor. szt. Dariusz Dudulski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony