Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nocna akcja ratownicza

W nocy z wtorku na środę (15/16 czerwca) załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej poleciała na pomoc mężczyźnie z promu „Lisco Gloria”. Mężczyzna doznał poparzeń układu pokarmowego. Prom znajdował się ok. 40 mil morskich na północ od Ustki. Załoga śmigłowca MW pojęła mężczyznę z promu i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowała go na ląd.

Ze wstępnych informacji uzyskanych przez służby ratownicze wynikało, że 53-letni mężczyzna (obywatel Litwy) prawdopodobnie połknął amoniak. Doznał poparzeń układu pokarmowego i miał trudności z oddychaniem. Prom znajdował się z dala od brzegu, w odległości 40 mil morskich na północ od Ustki (ok. 80 kilometrów).

Służby operacyjne Marynarki Wojennej, które zostały zaalarmowane i powiadomione o zdarzeniu skierowały do akcji ratowniczej śmigłowiec W-3RM „Anakonda”. O godzinie 01:54 śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach. Po niepełna 40 minutach lotu „Anakonda” osiągnęła rejon akcji. Załoga przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego mężczyzny.

Na pokład promu zszedł ratownik oraz lekarz ze składu załogi śmigłowca, którzy określili stan poszkodowanego Litwina. Podano także nosze, za pomocą których podjęto następnie mężczyznę na pokład „Anakondy”. O godzinie 02:56 mężczyzna był już pod opieką lekarza na pokładzie śmigłowca. Załoga obrała kurs na lotnisko w Gdyni Babich Dołach.

W drodze na lotnisko poszkodowanemu podawano płyny oraz kontrolowano czynności układu krążenia oraz czynności oddechowe. O godzinie 03:46 śmigłowiec wylądował na Babich Dołach. Mężczyznę, w stanie stabilnym i przytomnego, przekazano obsadzie karetki pogotowia.
Po przeprowadzonej akcji, załoga śmigłowca odtworzyła gotowość dyżurną.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:
- kpt. mar. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
- por. mar. pil. Artur Kasprzak (II pilot);
- por. mar. Tomasz Sikora (lekarz pokładowy);
- kpt. mar. Mirosław Orzeszek (ratownik);
- st. bosm. szt. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).

53-letni Litwin to w ostatnich latach 247 osoba, której pomocy udzielił śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych śmigłowce MW przeprowadziły łącznie 486 akcji ratowniczych. W tym roku była to piąta akcja i piąta uratowana osoba. Dwukrotnie w tym roku śmigłowce MW transportowały także serce do przeszczepu.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymuje w ciągłej gotowości załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi. Do akcji ratowniczych wykorzystywane są maszyny typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14 PS. Całodobowe dyżury pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy Marynarki Wojennej wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego.

Autor: kmdr por. Bartosz Zajda


 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony