Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nad morze przez Dęblin

12 pilotów, 7 nawigatorów oraz 3 specjalistów ruchu lotniczego spośród zakwalifikowanych w 2009 roku na studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie trafi do Marynarki Wojennej. Studia w dęblińskiej „Szkole Orląt” to szansa dla tych, którzy chcą zostać pilotem lub nawigatorem śmigłowca pokładowego, ratowniczego lub samolotu patrolowo – rozpoznawczego w morskim rodzaju Sił Zbrojnych.

Decyzją nr 514 z 20 listopada 2008 roku Minister Obrony Narodowej określił limity naboru kandydatów do uczelni wojskowych w 2009 roku. Spośród 138 kandydatów, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji i ukończą studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych 12 pilotów, 7 nawigatorów i 3 specjalistów ruchu lotniczego ma szansę trafić do lotnictwa Marynarki Wojennej. Dęblińska „Szkoła Orląt” jest jedyną uczelnią kształcącą pilotów na potrzeby lotnictwa Sił Zbrojnych, jej ukończenie to szansa uzyskania trudnego i ciekawego zawodu lotnika morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Do lotnictwa Marynarki Wojennej trafi również 5 spośród 15 specjalistów służby – inżynieryjno lotniczej, którzy w przyszłym roku rozpoczną studia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Informacje na temat naboru na studia stacjonarne w WSO SP w roku akademickim 2009/2010 znajdują się na stronie internetowej www.wsosp.deblin.pl . Informacje na temat rekrutacji w roku akademickim 2009/2010 do WAT znajdują się na stronie internetowej www.wat.edu.pl .

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Do głównych zadań lotnictwa MW należy poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy SAR (poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu lotnictwa MW znajdują się obecnie samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E, samoloty transportowe An-28 i An-28TD, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze Mi-14PS i W-3RM „Anakonda”, śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3 oraz śmigłowiec Mi-2.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony