Morski śmigłowiec na pikniku w Płocku

Mi-14PŁ lotnictwa Marynarki Wojennej/ fot. Krzysztof Godlewski/aviateam.pl

Prezentacja elementów działań wykonywanych podczas poszukiwania zanurzonych okrętów podwodnych to niecodzienna atrakcja przygotowana przez lotników morskich na V Płocki Piknik Lotniczy. 18 i 19 czerwca w pokazie dynamicznym nad Wisłą zaprezentuje się załoga śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ lotnictwa Marynarki Wojennej.

Zawis i opuszczenie anteny stacji hydroakustycznej czy lot z opuszczoną anteną detektora anomalii magnetycznych to typowe elementy działań zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), które wykonuje się zwykle na poligonach morskich, w trakcie ćwiczeń i manewrów. V Płocki Piknik Lotniczy będzie niecodzienną okazją aby zobaczyć takie działania podczas pokazu nad Wisłą gdzie śmigłowiec Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego dwukrotnie (w sobotę i niedzielę) zaprezentują lotnicy z Darłowa.

Mi-14PŁ przeznaczone są do poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych samodzielnie lub w składzie lotniczo - okrętowych grup poszukiwawczo - uderzeniowych. PŁ-y mogą również współdziałać z okrętami rakietowymi poprzez wykrywanie i wskazywanie celów nawodnych. Dolna część kadłuba, wykonana w kształcie łodzi jest wyposażona w nadmuchiwane pływaki co pozwala na wodowanie. Mi-14PŁ są wyposażone w systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. Załoga składa się z dwóch pilotów, technika pokładowego oraz nawigatora obsługującego systemy poszukiwawczo - uderzeniowe.

W służbie znajduje się obecnie 10 śmigłowców Mi-14. Osiem maszyn w wersji zwalczania okrętów podwodnych PŁ oraz dwie przystosowane do prowadzenia działań ratowniczych PŁ/R. Wszystkie stacjonują na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. W połowie lipca tego roku mija 30-lecie służby morskich „czternastek” nad Bałtykiem.

kmdr ppor. Czesław Cichy

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus