Loty metodyczne

Brygada Lotnictwa MW

Procedury szkolenia podczas operacji podejścia do lądowania według przyrządów z wykorzystaniem systemu ILS ćwiczyli wczoraj piloci instruktorzy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W lotach metodycznych, które odbyły się na lotnisku w Gdyni Babich Dołach uczestniczyły załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych, transportowych oraz śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda”.

Wczorajsze loty metodyczne poprzedziło postawienie zadań do organizacji lotów oraz wstępne przygotowanie do lotów. Postawienie zadań odbyło się w ubiegłym tygodniu w Siemirowicach a wstępne przygotowanie w Gdyni, na dzień przed lotami. W środę, 30 września, na lotnisko w Gdyni przebazowała się patrolowo – rozpoznawcza Bryza Bis oraz Bryza w wersji monitoringu ekologicznego z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach wraz z personelem technicznym zabezpieczającym odtwarzanie gotowości samolotów. Dwie godziny przed rozpoczęciem lotów odbył się briefing, który poprowadził pełniący tego dnia funkcję pilota operacyjnego lotów (POL-a) kmdr por. pil. Wiesław Cuper – szef szkolenia Brygady Lotnictwa MW. W lotach uczestniczyły również załogi Bryzy w wersji transportowej TD oraz śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach.

Celem wczorajszych lotów metodycznych było ujednolicenie procesu i metod szkolenia podczas lądowania z procedurą przyrządowego podejścia z wykorzystaniem systemu ILS.

ILS (Instrument Landing System) to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie w warunkach ograniczonej widoczności i niskiego pułapu zachmurzenia. Umożliwia on precyzyjne prowadzenie samolotu lub śmigłowca od granicy zasięgu systemu do określonego punktu na ścieżce podejścia do lądowania lub do punktu przyziemienia na pasie startowym. Zapewnia kontrolę położenia statku powietrznego w płaszczyźnie pionowej (kącie podejścia) i poziomej (kierunku podejścia). W system ten są wyposażone lotniska Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW w Gdyni Babich Dołach i Siemirowicach.

Fotorelacja z ćwiczeń na stronie internetowej Brygady Lotnictwa MW.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus

Komentarze

Czym się tu chwalić. W takiej służbie powinno to być normalnością!!!!!