Lot po serce

Brygada Lotnictwa MW

Dzisiaj rano (czwartek, 21 stycznia) śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Chojnic do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przeszczep (od 3 miesięcy) oczekiwała 59-letnia pacjentka Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM „Anakonda” wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 07:30. W tym samym czasie, w szpitalu w Chojnicach, trwała operacja pobrania organu. Tuż po godzinie 08:00 śmigłowiec wylądował w Chojnicach, gdzie na pokład weszła ekipa transplantacyjna wraz z organem do przeszczepu. O godzinie 08:15 „Anakonda” wystartowała z Chojnic.

Po około 40 minutach lotu śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna.

Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 09:20 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Krzysztof Jaroszewicz. Około godziny 10:50 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Obecnie trwa kolejny etap operacji.

Był to 11 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 4 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”: - por. mar. pil. Piotr Dejnek – dowódca załogi
- por. mar. pil. Marek Wawrzyniak - II pilot
- st. bosm. szt. Mirosław Ochtera - technik pokładowy

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus