Przejdź do treści
Samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza (fot. blmw.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

II zmiana PKW Sophia certyfikowana

W ubiegłym tygodniu, w ramach ćwiczenia pk. Etna 18/1, proces certyfikacji przeszła obsada II zmiany PKW EU SOPHIA. Oznacza to, że II zmiana PKW jest już gotowa do działań i oczekuje na przerzut do bazy Sigonella, co nastąpi na początku sierpnia br.

Certyfikację przeprowadziło w dniach 26-29 czerwca 2018 roku Dowództwo Operacyjne RSZ. Po przekazaniu obowiązków w ramach PKW do kraju powróci obsada etatowa I zmiany, przebywająca na Sycylii od lutego br. Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Prócz żołnierzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w skład II zmiany PKW wchodzą także żołnierze z: 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, Centrum Operacji Morskich, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerii Wojskowej, 49 Bazy Lotniczej, oraz Komponentu Wojsk Specjalnych. Dowódcą II zmiany PKW jest kmdr por. Mariusz Konopko z Dowództwa BLMW.

Podstawowym środkiem kontyngentu pozostaje samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Jako pierwszy w PKW, od lutego br, działał samolot o numerze 1017 zwany nieoficjalnie "Białą Damą", przyjęty do eksploatacji w BLMW w 1999 roku. W 2003 roku, z okazji 60 rocznicy Bitwy o Atlantyk i udziału w międzynarodowych pokazach "Royal Air Tatoo" samolot zyskał okolicznościowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw Wellingtona z 304. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej". Tradycje tej właśnie jednostki kultywuje 44. BLotM. W 2015 roku samolot poddany został modernizacji, w wyniku której zyskał odbiornik systemu TACAN, centralny punkt tankowania i pięciołopatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano także elementy radaru ARS-400. 29 marca 2018 roku samolot powrócił do Polski w celu modernizacji.

Na teatrze działań „Białą Damę” zastąpiła maszyna o numerze 1008, przyjęta do eksploatacji w BLMW również w 1999 roku, a następnie zmodernizowana tak jak samolot 1017. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotu w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec. 26 czerwca br. doposażony samolot ponownie zmienił w bazie Sigonella maszynę o numerze 1008, która dwa dni później powróciła do kraju, gdzie w PZL Mielec zostanie doposażona w te same systemy.

* * *

W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED. W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Celem rekonesansu było sprawdzenie możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia PKW. Jednocześnie, sformowany kontyngent przygotowywał się do ćwiczenia certyfikującego, przeprowadzonego przez Dowództwo Operacyjne RSZ w końcu stycznia br. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście pożegnał I zmianę PKW EU Sophia, która przemieściła się do rejonu działań, drogą lotniczą i kołową, w okresie od 6 do 15 lutego br.

* * *

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W lipcu 2017 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 grudnia 2018 roku. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO SEA GUARDIAN, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU SOPHIA.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony