Przejdź do treści
Bryza
Źródło artykułu

Bryza wyróżniona w Wielkiej Brytanii

Patrolowo – rozpoznawcza Bryza z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach uczestniczyła w ubiegłą sobotę i niedzielę w obchodach święta stacjonującego w Northolt 32. (The Royal) Sqadron. Polska załoga wróciła do kraju z wyróżnieniem za najlepiej przygotowany do pokazu statycznego samolot.

Załoga patrolowo – rozpoznawczej Bryzy w składzie kmdr por. pil. Jarosław Andrychowski, por. pil. Przemysław Jabłoński oraz bosm. Roman Czoch uczestniczyła w dniach od 12 do 13 czerwca w obchodach święta 32. (The Royal) Sqadron wyposażonego w samoloty BAe 125 CC.3, BAe 146 CC.2 oraz śmigłowce A109E. W międzynarodowej cyklicznej imprezie znanej pod nazwą „RAF Famillies Day” uczestniczyły również załogi statków powietrznych z takich krajów jak Francja, Irlandia czy USA. Chociaż Bryza z Siemirowic już po raz trzeci brała udział w obchodach święta eskadry odpowiedzialnej między innymi za transport Brytyjskiej Rodziny Królewskiej to ten trzeci raz był szczególny. W tym roku polska załoga została wyróżniona przez dowódcę bazy lotniczej RAF Group Capt. Thomasa J. Barretta. Za swoją aktywność podczas wystawy sprzętu lotniczego oraz najlepiej przygotowany do pokazu statycznego samolot dowódca 30. Eskadry kmdr por. pil. Jarosław Andrychowski otrzymał miecz oficerski RAF.

Northolt to historyczna baza polskich lotników z okresu II wojny światowej. To na tym lotnisku stacjonowali polscy lotnicy ze słynnych 302. i 303. Dywizjonu. Do dziś przed bramą tamtejszej bazy RAF znajduje się Spitfire z biało – czerwoną szachownicą i napisem „POLAND”. W Northolt znajduje się również pomnik upamiętniający Poległych Lotników Polskich oraz historyczna mesa poświęcona lotnikom z polskich dywizjonów myśliwskich.

Przelot do Wielkiej Brytanii w obie strony odbył się z międzylądowaniem w bazie niemieckiego lotnictwa morskiego w Nordholtz. Załoga Bryzy wykorzystała go do treningu procedur wykonywania lotów w przestrzeni kontrolowanej. Rejon Londynu ze względu na bardzo dużą intensywność ruchu lotniczego jest pod tym względem jednym z najbardziej wymagających na świecie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony