Brygada Lotnictwa MW: Rekonesans Lądowisk

Brygada Lotnictwa MW

Rekonesans lądowisk, w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej za ratownictwo lotnicze, wykonały w ubiegłym tygodniu załogi śmigłowców W-3. Jego celem było sprawdzenie ich przydatności podczas akcji ratowniczych oraz zadań ewakuacji medycznej, realizowanych przez lotnictwo morskie.

5 i 7 września załogi śmigłowców W-3 weryfikowały aktualny stan lądowisk na wybrzeżu. Celem rekonesansu było określenie ich przydatności w codziennej działalności operacyjnej lotnictwa Marynarki Wojennej, zarówno pod kątem zadań ewakuacji medycznej, jak i akcji ratowniczych realizowanych w ramach systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Śmigłowce W-3 z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach lądowały głównie na lądowiskach przyszpitalnych, między innymi w Słupsku, Lęborku, Wejherowie, Kościerzynie, Gdańsku, Elblągu, Helu oraz Starogardzie Gdańskim.

Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Rejon działań ratowniczych Marynarki Wojennej obejmuje tzw. polską strefę odpowiedzialności za poszukiwanie i ratownictwo na Bałtyku (ponad 30 000 km² powierzchni morza) oraz strefę przybrzeżną, którą stanowi pas lądu o szerokości 100 km od linii brzegowej.

W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 526 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 273 osobom. Lotnictwo Marynarki Wojennej uczestniczy również w Akcji „Serce”.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus