Bombardowanie ze śmigłowca Mi-14PŁ
Personel Darłowskiej Grupy Lotniczej zrealizował wczoraj loty na zastosowanie bojowe śmigłowca Mi-14PŁ. Do niszczenia hipotetycznego okrętu podwodnego wykorzystano bomby głębinowe.
Oznaczanie pozycji celu na poligonie morskim w rejonie Ustki odbyło się przy wykorzystaniu lotniczych pław sygnalizacyjnych. Następnie, po wypracowaniu danych do przepracowania ataku na okręt podwodny, załoga śmigłowca wykonywała zajście bojowe zakończone niszczeniem celu przy wykorzystaniu bomb głębinowych PŁAB-250-120.
Bałtyk to akwen wręcz idealny do prowadzenia skrytych działań przez okręty podwodne. Sprzyja temu nietypowa charakterystyka hydrologiczna, występowanie wielu warstw wody o zmiennej temperaturze i zasoleniu. To powoduje, że okręt podwodny idący w zanurzeniu jest trudny do wykrycia i śledzenia.
Zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) to jedno z głównych zadań lotnictwa morskiego. Ze względu na wyspecjalizowane wyposażenie statków powietrznych realizujących te zadania oraz specyficzne środowisko działania, od załóg śmigłowców ZOP wymagana jest podwyższona odporność psychofizyczna a także opanowanie fachowej wiedzy z wielu dziedzin, między innymi z zakresu oceanografii, hydrologii czy hydroakustyki. Efektywność działań w tym zakresie uzależniona jest od wieloletniego zdobywania wiedzy teoretycznej a także doświadczeń, zarówno w trakcie specjalistycznych kursów jak i realnych ćwiczeń na morzu. Szczególnie istotne są tu umiejętności operatorów systemów poszukiwawczo–uderzeniowych odpowiedzialnych za wykrycie idącego w zanurzeniu okrętu oraz przygotowanie i przeprowadzenie ataku. Dlatego też lotnictwo morskie jest jedyną formacją, gdzie misją dowodzi oficer taktyczny, który na bieżąco monitoruje dane z sensorów systemów pokładowych a proces szkolenia wieloosobowych załóg śmigłowców znacznie różni się od szkolenia w innych jednostkach lotniczych.
Śmigłowce Mi-14PŁ wyposażone są w specjalistyczne systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Posiadają również systemy wspierające wypracowanie przeprowadzenie skutecznego ataku. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. W skład załogi Mi-14PŁ wchodzi dwóch pilotów, technik pokładowy oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzenowych pełniący funkcję oficera taktycznego.
Do niedawna Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej dysponowała ośmioma śmigłowcami Mi-14PŁ. Z powodu wyczerpania resursu zakończono już eksploatację czterech tego typu maszyn. Resurs pozostałych upływa pod koniec 2021 roku.
Do prowadzenia działań ZOP lotnictwo morskie posiada także cztery śmigłowce pokładowe SH-2G oraz samolot patrolowy Bryza Bis.
kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW
Komentarze