Przejdź do treści
Źródło artykułu

Akcja ratownicza na Bałtyku

Śmigłowiec Marynarki Wojennej uczestniczył dzisiaj (wtorek, 6 marca) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna na jednostce wędkarsko-turystycznej „Nereida”, znajdującej się około 15 mil morskich na północ od Rozewia. Został on podjęty przez załogę śmigłowca, przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Kilka minut po godzinie 09:00 służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na morzu potrzebuje nieprzytomny mężczyzna na jednostce wędkarsko-turystycznej „Nereida” znajdującej się ok. 15 mil morskich (28 kilometrów) na północ od Rozewia.

Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Śmigłowiec wystartował o godzinie 09:25. Jednocześnie Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa skierowała w rejon swoją jednostkę nawodną m/s „Bryza” z Władysławowa do asysty w prowadzeniu akcji.

O godzinie 09:37 śmigłowiec osiągnął rejon akcji i załoga „Anakondy” rozpoczęła manewr podjęcia mężczyzny na pokład maszyny. Na jednostkę wędkarsko-turystyczną zszedł ratownik pokładowy i lekarz. Potrzebujący pomocy mężczyzna był już przytomny i uskarżał się na ból brzucha. Po podjęciu chorego na pokład, śmigłowiec rozpoczął powrotny lot w kierunku lądu. O godzinie 10:09 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Załoga śmigłowca przekazała mężczyznę w stanie stabilnym, dobrym obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:

  • kpt. mar. pil. Janusz Żytko - dowódca załogi;

  • st. chor. szt. mar. pil. Edmund Kutnik - drugi pilot;

  • st. bosm. szt. Mirosław Ochtera - technik pokładowy;

  • kpt. mar. Mariusz Jasiński – lekarz;

  • mł. chor. mar. Grzegorz Burakowski - ratownik.


fot. kmdr ppor. Czesław Cichy
 

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W tym roku była to druga akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 521 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 269 osobom.

kmdr ppor. Piotr Adamczak
Biuro Prasowe MW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony