Akcja ratownicza na Bałtyku

Akcja ratownicza na Bałtyku 27.08.2010r./ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Śmigłowiec Marynarki Wojennej wziął dzisiaj (piątek, 27 sierpnia) udział w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował członek załogi kutra rybackiego znajdującego się 17 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa. Śmigłowiec podjął rannego na pokład i przetransportował na ląd.

Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni zaalarmowało służby ratownicze Marynarki Wojennej o potrzebującym pomocy rybaku o godzinie 11:30. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że poszkodowany doznał urazu głowy i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Ranny znajdował się na kutrze rybackim w odległości około 17 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa. Do akcji wysłany został śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Dowodzona przez por. mar. pil. Adama Sołopę maszyna wystartowała o godzinie 11:50. Załoga otrzymała zadanie podjęcia poszkodowanego na pokład i przetransportowania na lotnisko w Gdyni.

Śmigłowiec po 15 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Rannego rybaka z cywilnej jednostki ratowniczej Bryza (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa) podjął ratownik kpt. mar Mirosław Orzeszek. Poszkodowany na pokładzie „Anakondy” znalazł się po opieką lekarza por. mar. Roberta Hałasy. Maszyna skierowała się na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie około godziny 12:30 ranny rybak został przekazany zespołowi karetki pogotowia. Poszkodowany był przytomny, a jego stan zdrowia określono jako dobry.

W tym roku była to 16 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowców i samolotów Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych, lotnicy morscy uczestniczyli w 499 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 256 osobom.
 

fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Załoga „Anakondy”:

  • por. mar. pil. Adam Sołopa (dowódca);

  • por. mar. pil. Marek Wawrzyniak (drugi pilot);

  • chor. szt. mar. Edward Sokołowski (technik);

  • kpt. mar Mirosław Orzeszek (ratownik)

  • por. mar. Robert Hałasa (lekarz pokładowy)


kpt. mar. Grzegorz Łyko

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus