Akcja ratownicza na Bałtyku
Dzisiaj, w piątek 20 marca, załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa udzieliła pomocy mężczyźnie. Został on podjęty z jednostki pływającej, przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki.
W tym roku była to piąta akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
W godzinach porannych dyżurna ratownicza służba operacyjna Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymała sygnał od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego o potrzebie użycia śmigłowca do akcji ratowniczej. Z uzyskanych informacji wynikało, że pomocy potrzebuje mężczyzna, który stracił przytomność na jednostce turystyczno-wędkarskiej „Amelia Bis”. Jednostka ta znajdowała się około 30 mil morskich na północ od Darłowa.
O godzinie 07:50 z lotniska 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie wystartował śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PŁ/R pod dowództwem kpt. mar. pil. Wojciecha Wójcika. 22 minuty później śmigłowiec znalazł się w rejonie akcji, a załoga przystąpiła do podjęcia poszkodowanego mężczyzny na pokład maszyny. W tym celu na jednostkę został opuszczony ratownik medyczny. O godzinie 08:25 zakończono akcję podjęcia chorego i śmigłowiec obrał kurs na macierzyste lotnisko w Darłowie, lądując na nim po pół godzinnym locie. Mężczyzna, w stanie stabilnym i przytomny został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
Skład załogi śmigłowca Mi-14 PŁ/R:
- kpt. mar. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi);
- kpt. mar. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);
- chor. mar. Mirosław Baranowski (ratownik);
- bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.
Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 563 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 297 osobom.
Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
Komentarze