Akcja poszukiwawcza na Bałtyku

Brygada Lotnictwa MW

W niedzielę, 19 grudnia, samolot patrolowo-rozpoznawczy Marynarki Wojennej wspierał poszukiwania członków załogi kutra KOŁ-31. Jednostka zatonęła około 30 mil morskich od Kołobrzegu.

Około godziny 14:00 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne powiadomiło służby ratownicze Marynarki Wojennej o potrzebie wsparcia prowadzonej akcji poszukiwawczo-ratowniczej przez samolot MW. O godzinie 14:40 z lotniska Marynarki Wojennej w Siemirowicach wystartował samolot patrolowo-rozpoznawczy, który dotarł na miejsce i rozpoczął akcje poszukiwawczą. Tuż przed godziną 16:00 ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne (padający śnieg, zamglenia, spadająca widzialność, niskie podstawy chmur) samolot został wycofany z akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Załoga samolotu patrolowo-rozpoznawczego Marynarki Wojennej przeszukała rejon około 230 kilometrów kwadratowych.

Podczas akcji wykorzystany był zarówno radar jak i system Chelton, pozwalające na zlokalizowanie na powierzchni morza tratwy bądź szczątków kutra oraz namierzenie sygnału radiowego z radiostacji ratowniczej, gdyby taki był wyemitowany. Samolot MW wyposażony był także w tratwę ratunkową.


Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus