40 lat służby w ratownictwie morskim
Ponad 3300 godzin nalotu, blisko 3000 dyżurów oraz udział w ponad 100 akcjach ratowniczych na morzu to bilans służby st. chor. szt. Juliana Szulca z Darłowskiej Grupy Lotniczej.
Starszy chorąży sztabowy Julian Szulc służbę wojskową rozpoczynał w 1973 roku, jako elew Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy. Już podczas praktyki trafił na lotnisko w Darłowie. Tam też objął swoje pierwsze stanowisko.
Ponad 40 letnią służbę w lotnictwie morskim zaczynał jako mechanik w 28. Eskadrze Ratowniczej Marynarki Wojennej. Początkowo obsługiwał śmigłowce Mi-4ME. Później służył jako starszy mechanik, technik i starszy technik śmigłowców, najpierw Mi-2 a potem Mi-14PS i Mi-14PŁ/R.
W powietrzu spędził ponad 3000 godzin, z czego 2000 na śmigłowcach ratowniczych Mi-14. Przez ponad 30 lat pełnił całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Jako instruktor wyszkolił również kolejne pokolenie mechaników i techników pokładowych, po sześciu na Mi-2 i Mi-14.
W trakcie służby chorąży Julian Szulc został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. W 1993 roku Prezydent RP wyróżnił go również Brązowym Krzyżem Zasługi.
Jutro chorąży Julian Szulc, ze względu na ukończenie 60 lat, żegna się z mundurem i ratownictwem morskim.
Komentarze