125 dni z życia w powietrzu

Komandor pil. Cezary Wiatrak przy śmigłowcu W-3WARM Anakonda (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Zastępca Dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, kmdr pil. Cezary Wiatrak spędził w powietrzu już 3000 godzin za sterami statków powietrznych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP. Okrągłą granicę życiowego nalotu przekroczył 31 maja w trakcie lotu treningowego śmigłowcem W-3WARM Anakonda.

W locie tym kmdr Wiatrak pełnił obowiązki dowódcy załogi. Po lądowaniu załoga śmigłowca uhonorowała kmdr. Wiatraka i jego osiągnięcie pamiątkowym tablo. Kmdr. Wiatrak podziękował załodze za wykonany lot oraz wręczył okolicznościowe coiny.

Komandor pil. Cezary Wiatrak to absolwent dęblińskiej "Szkoły Orląt", Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. Następnie we wrześniu 1992 roku skierowano go do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo–Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Od tego momentu jego kariera zawodowa związana jest z lotnictwem morskim. W 1995 roku powierzono mu dowodzenie kluczem 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego, a sześć lat później, został zastępcą dowódcy eskadry. Od marca do lipca 2004 roku pełnił obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej, a następnie kolejny raz został zastępcą dowódcy eskadry. W lutym 2011 roku objął dowodzenie Grupą Lotniczą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonującą na lotnisku w Darłowie. Następnie został skierowany na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w listopadzie 2015 roku, objął obowiązki dowódcy Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od października 2016 do marca 2019 roku był dowódcą bazy. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 kwietnia 2019 roku, został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy BLMW.

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych W-3WARM Anakonda na którym wylatał już ponad 2367 godzin. Latał również śmigłowcami Mi-2, Mi-8 i Mi-17. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, statuetką Ikara oraz tytułem Zasłużony Pilot Wojskowy. Za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom, na południu Polski w 1997 roku, został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus