ElSerwis Krzysztof Cwynar z nominacją do nagrody BohaterONy 2021

Repliki samolotów Albatros Oeffag DIII (fot. bohateron.pl)

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym roku do nagrody BohaterONy 2021 nominację otrzymała firma ElSerwis Krzysztof Cwynar.

Firma ElSerwis Krzysztof Cwynar została nominowana za realizację projektu „Budowa według własnego projekt replik samolotów Albatros Oeffag DIII latających w czasie wojny z Bolszewikami 1919-1920 w 7. Eskadrze Myśliwskiej z podkreśleniem udziału ochotników amerykańskich” i prowadzenie autorskiej strony w mediach społecznościowych „Latające repliki”.

Przedsiębiorcy i pasjonaci historii oraz lotnictwa. Łączy ich zainteresowanie historycznymi jedno- i dwupłatowcami. Pomysł, by wybudować samolot z lat 20. XX wieku kiełkował najpierw w głowie Krzysztofa Cwynara –właściciela ElSerwis od obejrzenia filmu poświęconego pilotom uczestniczącym w pierwszym wyścigu na trasie Londyn-Paryż. Szybko znalazł zwolenników do wspólnego pielęgnowania pasji. Do budowy kolejnych replik udało mu się namówić dwóch kolegów, Waldemara Babulę i Szymona Jurczyka. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za przygotowanie części metalowych, a drugi kompozytowych. Pan Krzysztof zajmuje się zaś zabudową silnika, tworzeniem instalacji paliwowej i elektrycznej oraz montażem odpowiednich przewodów. Dzięki połączeniu biznesu i pasji, z prywatnych środków firmy Elserwis, zostały zbudowane trzy repliki albatrosów.

Pierwszym wybudowanym samolotem był Nieuport, którym podczas bitwy pod Verdun, którym latał pilot Armand de Turenne. Maszyna nadawała się do lotów tylko w bezwietrzną pogodę ze względu na słaby, lekki silnik. Jeden samolot to było za mało do prezentacji i pielęgnowania pasji.

Budowa latających replik samolotów historycznych to nie tylko hobby, ale i most łączący pokolenia. Profil prowadzony przez pracowników firmy ElSerwis w mediach społecznościowych gromadzi tysiące fanów lotnictwa oraz pasjonatów historii, którzy mogą podziwiać zdjęcia replik, relacje z lotów opatrzone opisem konkretnej maszyny.

Pasjonaci lotnictwa mogą oddać głos na firmę ElSerwis Krzysztof Cwynar na stronie www.bohateron.pl/bohaterony-2021/zaglosuj/

Głosowanie trwa do 15 października.

 


Przeczytaj również:
Repliki samolotów Albatros Oeffag DIII oblatane w Starej Wsi

Źródło: bohateron.pl
comments powered by Disqus