Boeing dostarczył marynarce wojennej USA 100. samolot P-8A Poseidon

P-8A Poseidon marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (fot. boeing.com)

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymała 100. egzemplarz samolotu P-8A. Globalna flota tych maszyn jest obecnie eksploatowana przez marynarkę wojenną Indii oraz australijskie i brytyjskie siły powietrzne. Samoloty tego typu mają już na swoim koncie niemal 300.000 godzin nalotu wypełniając zadania wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych, rozpoznania oraz dozoru na całym świecie.

„Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem, którym marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych obdarzyła naszych pracowników i system P-8” – powiedział Stu Voboril, wiceprezes i kierownik programu. „Naszym zadaniem jest i będzie produkcja najlepszego na świecie morskiego samolotu patrolowego”.

P-8 to sprawdzony wielozadaniowy morski samolot patrolowy dalekiego zasięgu, zdolny do prowadzenia rozległych operacji morskich i przybrzeżnych. Jako wojskowa pochodna samolotu Boeing 737 Next Generation, P-8 łączy w sobie doskonałą wydajność i niezawodność z zaawansowanym systemem misji, który zapewnia maksymalną interoperacyjność w przestrzeni bojowej.

Jest to 94. samolot, który dołącza do floty operacyjnej marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Sześć pozostałych maszyn jest używanych jako platformy testowe i rozwojowe (Engineering Manufacturing Development). Dostawa setnego samolotu bojowego jest planowana jeszcze w tym roku. Boeing dostarczył również dwanaście samolotów Królewskim Australijskim Siłom Powietrznym (RAAF), dwa – Królewskim Siłom Powietrznym Wielkiej Brytanii i osiem – Indyjskiej Marynarce Wojennej. Samoloty P-8 wypełniają zadania na całym świecie.

Źródło: Boeing
comments powered by Disqus