B737 MAX 9 uzyskał certyfikat FAA

B737 MAX 9 nad Wschodnim Waszyngtonem (fot. boeing.com)

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) przyznała certyfikat typu B737 MAX 9, oficjalnie potwierdzając możliwość wykonywania przez ten samolot rejsów komercyjnych.

Certyfikat FAA potwierdza, że obsługa, systemy i ogólne osiągi samolotu są zgodne z wymaganymi przepisami lotniczymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotu. Jest to zwieńczenie programu lotów próbnych, który rozpoczął się w marcu 2017 r. i obejmował testy dwóch egzemplarzy. Liderzy programu stwierdzili, że silna współpraca między zespołami inżynieryjnymi, produkcyjnymi i Boeing Test & Evaluation umożliwiła sprawną i wydajną realizację programu testów.

"Nasze zespoły opracowały doskonałe możliwości tego samolotu i potwierdziły je podczas testów w locie" – powiedział Keith Leverkuhn, wiceprezes i dyrektor generalny programu 737 MAX. "Jestem dumny z tego, że cały zespół pomaga nam zamknąć kolejny ważny kamień milowy rozwoju firmy”, dodał. Commercial Airplanes jest obecnie w końcowej fazie przygotowań do pierwszej dostawy modelu 737 MAX 9 do Lion Air Group.

Obecnie trwa produkcja kolejnych egzemplarzy 737 MAX 9, których dostawy planowane są w trakcie bieżącego roku. Fabryka w Renton produkuje obecnie trzy różne modele 737 MAX, a wprowadzony w maju 2017 r. B737 MAX 8 jest użytkowy przez klientów na pięciu kontynentach. 737 MAX to najszybciej sprzedający się samolot w historii Boeinga. Koncern posiada aktualnie ponad 4300 zamówień od 93 klientów na całym świecie.

Źródło: Boeing
comments powered by Disqus