Edward Jaremczuk: "Powietrze pełne ptaków" – prezentacja książki

Edward Jaremczuk: "Powietrze pełne ptaków" – prezentacja książki (fot. Biblioteka Elbląska)

Biblioteka Elbląska zaprasza na prezentację książki autorstwa elblążanina Edwarda Jaremczuka pt. "Powietrze pełne ptaków", która odbędzie się 17 października 2019 r., o godz. 18:00, w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej, ul Świętego Ducha 3-7 w Elblągu.

Jak mówi autor, wydawnictwo skierowane jest do miłośników samolotów i lotnictwa. Zapraszamy na spotkanie! Wstęp wolny.

Książka powstała w 100. rocznicę Lotnictwa Polskiego (1918-2018).

Edward Janusz Jaremczuk – elblążanin, człowiek wielu pasji (również lotnik), wnikliwy oraz krytyczny obserwator współczesnej rzeczywistości, dziennikarz, autor książek (w tym i naukowych), nauczyciel akademicki – politolog, doktor nauk humanistycznych. Niniejszy album zawiera kilkaset zdjęć współczesnych oraz zabytkowych, by nie powiedzieć starych, wciąż używanych samolotów.

Wydawnictwo skierowane jest do miłośników samolotów (szerzej lotnictwa jako takiego), jak również wielu rodzajów innych aparatów latających. Ponadto w bardzo skróconej, wręcz skondensowanej wersji przedstawia typową dla przeciętnego człowieka, drogę do lotnictwa. Jak to w życiu bywa, czasem jest ona, ta „droga” krótka i efektywna, innym razem zaś długa i pokrętna.

Autor jest człowiekiem, który zdecydowanie preferuje bycie indywidualistą, bardzo źle znosi funkcjonowanie w „zaprzęgu”. Mimo to doskonale czuje się w grupie, choć zdecydowanie lepiej funkcjonuje i toleruje siebie indywidualnie. Dzisiejsza rzeczywistość nie zawsze oferuje takim osobom komfort, aby w pełni mogli być sobą. Wszystko na sprzedaż, a przecież to co moje zdecydowanie lepiej egzystuje w oparach prywatności. Przestrzeń publiczna, mimo że dostępna (teoretycznie) dla wszystkich bywa niezwykle brutalna…

Fotografia jest przecież emanacją zatrzymanej w kadrze chwili, a może nawet czymś więcej – osobistą artystyczną wizją postrzegania np. samolotu i to w myśl zasady „chwilo trwaj”. Fotografia, jej oglądanie, kontakt opuszków palców z papierem, ba nawet doznania związane z zapachem farby drukarskiej. Niech tak zostanie, czasem coś co jest postrzegane jako retro też możenadal wielu ekscytować. W takim momencie warto przypomnieć i zapamiętać, że w 1903 roku Orville Wright wzleciał, jako pierwszy człowiek na świecie, w powietrze ciężkim obiektem latającym, ale za to napędzanym silnikiem spalinowym. To właśnie w tamtym momencie na nowo została zdefiniowana wolność. Samolot i zatrzymana w kadrze chwila wywodzą się z tego samego źródła – dlatego wolni zawsze będą mówić – chwilo trwaj.

Więcej informacji na stronie www.bibliotekaelblaska.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: Biblioteka Elbląska
comments powered by Disqus