Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe: alert kolizji MID-AIR

Zderzenie paralotniarzy w powietrzu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Po długiej przerwie paralotniarze tłumnie gromadzą się na startowiskach, aby wreszcie polatać. Niedawno, nad południo-zachodnim zboczem Góry Żar, doszło do niebezpiecznej sytuacji z udziałem paralotniarzy.

Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe opublikowało w związku z tym zdarzeniem alert kolizji MID-AIR, który zamieszczamy poniżej.

Alert kolizji MID-AIR

"Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę 5.07.2020 r. Nad południo-zachodnim zboczem Góry Żar, brak separacji i kontroli lotu doprowadził do groźnego zdarzenia, które w tym przypadku zakończyło się na strachu i dodatkowych kroplach potu na czole. Tylko zimna krew, duże doświadczenie i sporo szczęścia uratowało pilota lecącego niżej na skrzydle BGD Cure, przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Pilocie/pilotko Nemo, biorący udział w incydencie: jeżeli nie do końca wiesz co się wydarzyło, dlaczego i jak zapobiegać podobnym sytuacjom, odezwij się do nas proszę. Najważniejsze dla nas wszystkich to wyeliminować podobne zdarzenia w przyszłości.

Kochani!!! Bardzo się cieszymy, że Żar na nowo odzyskuje swoją sławę i że praca nad odbudową reputacji przynosi wymierne efekty w postaci tłumów paralotniarzy i nowych sympatyków tego pięknego sportu. Nie mniej jednak BARDZO prosimy o rozwagę w trakcie podejmowania decyzji przy starcie w trudniejszych warunkach, zdroworozsądkowego podejścia a nade wszystko szczerej i krytycznej oceny swoich umiejętności. To nie paralotnia, termika czy grawitacja prowadzi do nieszczęścia, lecz nasze własne EGO. Pytajcie o wszystko lepiej doświadczonych kolegów, nie wstydźcie się prosić o pomoc lub poradę. Naprawdę mamy tutaj fajnych ludzi i mega doświadczonych pilotów, którzy nigdy nie odmówią pomocy. Bezpieczeństwo ponad wszystko!"

Źródło: Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe
comments powered by Disqus