"Sporty lotnicze czynią świat bardziej przyjaznym" – Konkurs Młodych Artystów FAI 2021
Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), wzorem lat ubiegłych, ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2021. Głównym celem konkursu jest promocja sportu lotniczego oraz lotnictwa i astronautyki.
Aeroklub Polski zachęca i zaprasza wszystkie Aerokluby Regionalne, Stowarzyszenia Lotnicze i Modelarskie, Szkoły oraz Domy Kultury do wzięcia udziału w polskiej edycji konkursu.
Konkurs Młodych Artystów FAI, to międzynarodowy konkurs plastyczny dla młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Każde państwo członkowskie FAI organizuje i sponsoruje konkurs w swoim kraju, a prace laureatów z danego kraju wysyłane są do siedziby FAI w Lozannie i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury. Dzieci z naszego kraju już wielokrotnie zdobywały piękne medale i dyplomy FAI.
W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej FAI CIEA określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym. Tematem konkursu FAI Young Artists Contest na rok 2021 jest "Sporty lotnicze czynią świat bardziej przyjaznym".
Czy lubisz rysować i malować? Czy marzysz o sportach lotniczych? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI – 2021. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu, tzn. "Sporty lotnicze czynią świat bardziej przyjaznym" i pokazanie światu, jak jesteś utalentowany.
Zgłoszone prace będą oceniane w 3 grupach wiekowych:
Grupa I. – kategoria młodzików (urodzeni między 1.01.2011 a 31.12.2014),
Grupa II. – kategoria juniorów młodszych (urodzeni między 1.01.2007 a 31.12.2010),
Grupa III. – kategoria juniorów (urodzeni między 1.01.2003 a 31.12.2006).
Interpretacja tematu na rok 2021 – "Sporty lotnicze czynią świat bardziej przyjaznym"
Kiedy myślimy o lotnictwie, nasze pierwsze myśli kierują się ku niebu. Wyobrażamy sobie, jak by to było szybować w powietrzu, unosić się po niebie w balonie na gorące powietrze, a może nawet skręcać i manewrować w chmurach w samolocie akrobacyjnym. Choć przebywanie w powietrzu jest wspaniałe, to tylko część przygody. Każda podróż zaczyna się na ziemi z zespołem ludzi pracujących razem, aby stworzyć coś magicznego.
Pracując razem grupa entuzjastów lotnictwa może osiągnąć to, czego nie może osiągnąć jedna osoba. Zawarte podczas pracy przyjaźnie są jedną z rzeczy, które sprawiają, że ludzie zawsze wracają do sportów lotniczych. Przyjaciele, którzy spotykają się latając na lotniach, wspólnie cieszą na zboczach klifów na całym świecie. Piloci balonów jedzą gorące posiłki z załogą pościgowego pojazdu po locie nad wiejskim krajobrazem. Pokazy lotnicze oczywiście oferują to wszystko razem. Każdy jest zaproszony do dzielenia radości, jaką daje lotnictwo sportowe. Piloci uwielbiają rozmawiać o swoich samolotach, ekipy naziemne dzielą się pracą niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa i doskonałego stanu technicznego maszyn. Każdy samolot to powód do rozmów. Każdy z nich daje ludziom możliwość zadawania pytań lub dzielenia się własnymi historiami lotniczymi. Szansa na przejażdżkę jest dla niektórych nie do powstrzymania, podczas gdy inni jedzą smaczne jedzenie i oglądają pokazy nad głowami. Pojedynczy spadochroniarz na niebie może przyciągnąć uwagę setek osób poniżej. Po zakończeniu przygody zarówno uczestnicy, jak i widzowie wyjeżdżają z nowymi przyjaźniami oraz historiami, którymi mogą się dzielić między sobą i innymi.
Sporty lotnicze zbliżają ludzi i tworzą przyjaźnie, które łączą ludzi z całego świata i w każdym wieku. Teraz twoja kolej, aby wziąć swoje ulubione materiały artystyczne i stworzyć plakat, który uchwyci bardziej przyjazny świat, tworzony przez ludzi spotykających się i dzielących swoją miłość do lotnictwa sportowego.
Tekst oryginalny www.fai.org/yac-contest-theme
Tłumaczenie: Igor Skawiński – Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury
W naszym kraju konkurs prowadzony jest w dwóch etapach: Finały Regionalne – na szczeblu lokalnym oraz Finał Ogólnopolski – na szczeblu krajowym.
Złote, srebrne i brązowe medale Aeroklubu Polskiego zostaną przyznane zwycięzcom w trzech kategoriach wiekowych (6-9, 10-13, 14-17 lat) po decyzji Komisji Konkursowej w marcu 2021 roku. Najlepsze prace wyłonione na szczeblu ogólnopolskim (po 3 w każdej grupie wiekowej) zostaną wysłane do siedziby FAI, celem udziału w Konkursie Międzynarodowym.
Więcej informacji oraz Regulamin Konkursu na stronie www.bemowskie.pl/konkurs-mlodych-artystow-fai-2021/
Komentarze