"Młody Szybownik" – Mistrzostwa Warszawy Młodzików

Najmłodsi modelarze na zawodach "Młody Szybownik” w Warszawie (fot. Bartłomiej Mielczarek)

Już 14 marca br. (sobota) odbędzie się kolejna edycja imprezy sportowo-rekreacyjnej pn. „Młody Szybownik”, dedykowanej dla najmłodszych modelarzy z Warszawy i podwarszawskich miejscowości. Mistrzostwa rozgrywane są w konkurencji modeli szybowców halowych F1N i mają charakter zawodów otwartych. Oznaczato, że mogą w nich uczestniczyć także zawodnicy niezrzeszeni.

W Mistrzostwach mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14, przy czym bierze się pod uwagę tylko rok urodzenia. Każdy zawodnik może wykonać maksymalnie 7 lotów (młodzicy) oraz 3 loty w konkursie OPEN. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział około 100 młodych szybowników.

W celu popularyzacji tej konkurencji wśród najmłodszych, organizatorzy przeprowadzą oprócz klasyfikacji indywidualnej ogólnej dla młodzików, klasyfikacje dodatkowe z podziałem na kategorie wiekowe: indywidualna dla dzieci do lat 10, indywidualna dla dzieci 11-14 lat, indywidualna OPEN dla zawodników pow. 14 lat, drużynowa dla młodzików.

Zgłoszenia drużyn reprezentujących poszczególne modelarnie – wyłącznie drogą mailową. Formularz jest dostępnyna stronie internetowejwww.bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub. Wypełniony komputerowo formularz należy wysłać drogą mailową na adres Organizatora – w terminie do 10 marca br.

Warunkiem uczestnictwa (osób niezrzeszonych) jest zgłoszenie się do komisji sędziowskiej w dniu zawodów, w godz. 9:00-10:30.

Najlepsza ekipa otrzyma Puchar Przechodni Dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu – Zielonka, a dla zwycięzców indywidualnych przewidziano dyplomy i wiele ciekawych nagród.

Zainteresowanych uczestników oraz widzów, organizatorzy serdecznie zapraszają 14.03.2020 r. do Hali KOŁO Ośrodka Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Warszawa Wola przy ul. Obozowej 60.

O konkurencji F1N

Oglądanie kilkunastogramowych modeli, o rozpiętości 50-60 cm – szybujących w hali sportowej wzbudza wielkie emocje. Konkurencja polega na wyrzuceniu modelu jak najwyżej, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga żmudnych regulacji modelu i nawet do 300 rzutów treningowych! Ciekawostką jest brak parametrów  modelu w regulaminie zawodów, by „prowokować” młodych modelarzy do jak najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Dotychczasowy rekord na hali OSiR Bemowo wynosi 38 s. W odniesieniu do aktualnego rekordu świata (64 s), taki rezultat dobrze wróży na przyszłość.

Zawody rzutków klasy F1N, to nie tylko nauka współzawodnictwa, to także rodzinna rekreacja i popularyzacja modelarstwa lotniczego wśród młodzieży. Uczestnikami zawodów są dzieci i młodzież do lat 14. Rywalizując o tytuł Mistrza Warszawy, każdy z uczestników wykona aż 7 lotów konkursowych. Przychodząc do bemowskiej hali (przy Obrońców Tobruku 40), która zamieni się w wielkie szybowisko pod dachem, będziemy świadkami co najmniej 700 lotów w wykonaniu dziewcząt i chłopców. Zapraszamy serdecznie!

Program zawodów:
9.00-10.15 – rejestracja zawodników i loty treningowe
10.15-12.45 – loty konkursowe Młodzików (przewiduje się 7 kolejek)
10.45-13.30 – loty konkursowe OPEN (3 kolejki)
13.30-14.15 – pokazy modeli halowych RC dla publiczności w wykonaniu modelarzy Aeromodelklubu BCK
14.30 – planowane zakończenie zawodów

Więcej informacji na temat zawodów oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: www.bemowskie.pl/aeromodelklub

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury
comments powered by Disqus