"Leci z nami pilot" – spotkanie Alicją Szalską i Szymonem Krawczykiem

Latawiec (fot. bemowskie.pl)

Leci z nami pilot, to impreza cykliczna mająca charakter otwartych spotkań ze znanymi pilotami,  konstruktorami i sportowcami lotniczymi, organizowana od wielu lat przez Bemowskie Centrum Kultury.

Każde takie spotkanie jest niepowtarzalną okazją poznania kariery sportowej i zawodowej pilotów, wysłuchania ciekawych opowieści i obejrzenia ładnych fotografii oraz filmów.

Gośćmi tegorocznej edycji "Leci z nami pilot" będą: Alicja Szalska i Szymon Krawczyk, którzy w tym roku zaliczyli osiem międzynarodowych festiwali latawcowych i chcą o tym opowiedzieć.

Zaprezentują latawce z różnych kontynentów i spróbują przekonać uczestników, że latawce, to nie tylko samo latanie. Udowodnią, że latawce mogą być również pretekstem do interesujących podróży – nawet międzykontynentalnych.

Spotkanie z Alicją Szalską i Szymonem Krawczykiem – pilotami latawcowymi odbędzie się 24 listopada 2018 (sobota), godz. 12:00 w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury w Warszwie, ul. Górczewska 201. Wstęp wolny.

Z nadesłanego programu spotkania dowiadujemy się, że głównym celem wykładu będzie... zmiana sposobu w jaki publiczność w Polsce odbiera obecnie latawce. Szymon Krawczyk wchodząc w świat latawców, ze środowiska spadochronowego, niejako sam doświadczył podobnych wrażeń. Stereotypem jest to, że latawce są dla dzieci. Jest to bardzo bliskie prawdzie, zwłaszcza patrząc na to, co jest w ofercie w nielicznych sklepach. Królują bajkowe postacie lub dziecięce wzornictwo. Ciężko w takim razie wyobrazić sobie nastolatka z różowym latawcem biegającym po plaży. Jednak widok nastolatka z czterolinkowym latawcem do kitesurfingu, to już nadmorska codzienność. Zatem latawce są obecne, choć w bardzo zawężonych grupach: dla dzieci i dla sportowców.

W dwanaście miesięcy odbyli osiem dalekich podróży, by uczestniczyć w międzynarodowych festiwalach latawcowych. Zechcą przedstawić publiczności z jakimi artystycznymi i tradycyjnymi latawcami mieli do czynienia, a także czym są festiwale latawcowe. Oto kraje, które pokrótce przedstawią: Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Malezja, Dania, Wielka Brytania, Polska, Francja, Niemcy. Oprócz przedstawienia samych miejsc, piloci latawcowi opowiedzą w jaki sposób podróże rozwijają ich wiedzę na temat latawców, technik wykonania, stosowanych materiałów, a także jak poszerzył się ich horyzont – latawcowych artystów.

Spróbują przekonać uczestników, że latawce, to nie tylko samo latanie. Budowanie latawców, jak twierdzą, może mieć charakter twórczości artystycznej i być pretekstem do interesujących podróży – nawet międzykontynentalnych. Opowiedzą na jakie latawce warto zwracać uwagę, gdzie można je kupić, jak stworzyć, zobaczyć lub gdzie spotkać latawcowych twórców. Przybliżą sylwetki Roberta Brasingtona, Wenacjusza Szalskiego, Steva Brocketta, Johna Browninga, Michela Gressiera, Alberta Trinksa oraz Riksa Siemonsa – twórcę muzeum latawców w holenderskim Ommen.

Wśród kilkunastu latawców, jakie przywiozą Alicja Szalska i Szymon Krawczyk jest UFO o średnicy ponad 3 metrów!

Osób zainteresowanych awiacją, sztukami wizualnymi i podróżami, modelarstwem i sportem lotniczym, nie może zabraknąć na tym spotkaniu. Seniorzy i ludzie młodzi, jeśli szukacie nietuzinkowego sposobu na spędzanie czasu wolnego, to nasze spotkanie jest dla Was – właśnie. Dla najmłodszych gości poprowadzimy, dobrze już znane na Bemowie, warsztaty fabryka latawczyka.

Zapraszamy !

Więcej informacji na stronie www.bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub/

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury
comments powered by Disqus