Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Latanie w przyszłości" – Konkurs Młodych Artystów FAI

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), wzorem lat ubiegłych, ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2018. Głównym celem konkursu jest promocja sportu lotniczego oraz lotnictwa i astronautyki.

Aeroklub Polski zachęca i zaprasza wszystkie Aerokluby Regionalne, Stowarzyszenia Lotnicze i Modelarskie, Szkoły oraz Domy Kultury do wzięcia udziału w polskiej edycji konkursu.

Konkurs Młodych Artystów FAI, to międzynarodowy konkurs plastyczny dla młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Każde państwo członkowskie FAI organizuje i sponsoruje konkurs w swoim kraju, a prace laureatów z danego kraju wysyłane są do siedziby FAI w Lozannie i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury. Dzieci z naszego kraju już wielokrotnie zdobywały piękne medale i dyplomy FAI.

W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej FAI CIEA określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym. Tematem konkursu FAI Young Artists Contest na rok 2018 jest "Latanie w przyszłości".

Czy lubisz rysować i malować? Czy marzysz o sportach lotniczych? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI – 2018. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu, tzn. "Latanie w Przyszłości" i pokazanie światu, jak jesteś utalentowany.

Zgłoszone prace będą oceniane w 3 grupach wiekowych:
Grupa I.   – kategoria młodzików (urodzeni między 1.01.2008 a 31.12.2011),
Grupa II.  – kategoria juniorów młodszych (urodzeni między 1.01.2004 a 31.12.2007),
Grupa III. – kategoria juniorów (urodzeni między 1.01.2000 a 31.12.2003).

Interpretacja tematu na rok 2018 – "Latanie w Przyszłości"

Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o lataniu lub zbudowałeś samolot z papieru, podążałeś śladami mężczyzn i kobiet, którzy stworzyli świat lotnictwa taki, jaki znamy dzisiaj. Pomysły były spisane na papierze. Modele z drewna i materiału były budowane, aby przetestować projekty, zanim rzeczywiste balony, szybowce i samoloty zostały zbudowane i przetestowane w powietrzu przez dzielnych mężczyzn i kobiety. Obecnie projektanci samolotów z całego świata pracują współpracują ze sobą, planując i sprawdzając nowe rozwiązania na komputerach. Kiedy projekty nabierają ostatecznego kształtu, inżynierowie i producenci wykorzystują najnowsze kompozyty i inne materiały, aby samoloty były lżejsze i bardziej wszechstronne niż kiedykolwiek, i spełniały oczekiwania dzisiejszych lotników.

Pierwsze samoloty były powolne i ociężałe. Dzisiaj samoloty akrobacyjne ścigają się po niebie z prędkościami ponad 400 km/h i wykonują manewry, które rozerwałyby na strzępy wcześniejsze samoloty. Balony przeszły z unoszenia się nad miastami do latania na całym świecie, na wysokościach, na których potrzebny jest skafander kosmiczny! Zabawkowe szybowce przeistoczyły się w drony o różnych kształtach i rozmiarach. Prawdziwe drewniane szybowce stały się lżejsze i bardziej zaawansowane, „wspinając” się wyżej i latając dłużej niż kiedykolwiek. Każde pokolenie wnosi pasję do latania i wprowadza nowe technologie oraz pomysły w oparciu o rozwiązania z przeszłości.

Jakie nowe pomysły i innowacje ukształtują lotnictwo przyszłości? Od lotni i spadochroniarzy do pilotów dronów i astronautów, a jedynym ograniczeniem dla przyszłości lotnictwa jest wyobraźnia producentów, marzycieli i dzisiejszych pilotów. Nadszedł czas, aby sięgnąć do własnej wyobraźni, wziąć ulubiony komplet kredek, markerów, ołówków i farb oraz stworzyć plakat na tegoroczny Konkurs FAI pt. “Latanie w przyszłości”. Pokaż nam swoją wizję tego, co może się stać, gdy ludzie będą pracować razem i podążać za swoją pasją do latania.
Tekst oryginalny www.fai.org/yac-contest-theme
Tłumaczenie: Igor Skawiński


Wszystkie informacje o tej bardzo wartościowej akcji FAI popularyzującej lotnictwo i kosmonautykę wśród dzieci i młodzieży – organizowanej nieprzerwanie od roku 1986 (między innymi 32 letnia historia), są zawsze dostępne na stronie www.fai.org. Aeroklub Polski uczestniczy w konkursie od roku 2000, a upoważnionym organizatorem edycji polskiej konkursu jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury (od roku 2007).

Wśród laureatów – medalistów FAI, na szczeblu światowym jest już wiele osób z Polski. W roku ubiegłym międzynarodowe Jury oceniło bardzo wysoko pracę Lidii Pankowskiej w kategorii „Młodzików”, przyznając jej brązowy medal FAI oraz Hanny Tomaszuk – także brązowy medal w kat. „Juniorów Młodszych”. Prace polskich Artystek można obejrzeć pod tym linkiem: www.bemowskie.pl

Zapraszamy do udziału w Konkursie !

Więcej informacji w Piśmie organizacyjnym, Regulaminie oraz stronie Aeromodelklubu Bemowskiego Centrum Kultury – Organizatora edycji polskiej www.bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony