Przejdź do treści
Piloci w kokpicie
Źródło artykułu

Pijany japoński pilot aresztowany na lotnisku Heathrow

Pilot linii Japan Airlines został aresztowany na lotnisku Heathrow, ponieważ stwierdzono u niego ponad dziewięciokrotnie wyższe od dopuszczalnego stężenie alkoholu we krwi. 42-letni Katsutoshi Jitsukawa został zatrzymany przez policję 28 października po przeprowadzeniu testów 50 minut przed lotem do Japonii.

W jego organizmie stwierdzono 189 mg alkoholu na 100 ml krwi, podczas gdy limit dla pilotów w Wielkiej Brytanii wynosi 20 mg. 1 listopada, podczas rozprawy w sądzie Uxbridge, pierwszy oficer przyznał się do złamania przepisów. O podejrzeniu stawienia się na lot w stanie nietrzeźwości policja została poinformowana przez kierowcę busa, który wiózł załogę i wyczuł od pilota woń alkoholu.

Lotnik należał do załogi Japan Airlines (JAL), która miała wykonać lot nr JL44 do Tokio. Przewoźnik natychmiast wydzwonił z dyżuru innego pilota i B777 wystartował z prawie 70 min opóźnieniem. Linie JAL wystosowały też oficjalne przeprosiny i zobowiązały się do "wdrożenia natychmiastowych działań, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości", dodając, że "bezpieczeństwo pozostaje ich najwyższym priorytetem".

Limit alkoholu we krwi dla kierowców pojazdów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi 80 mg, ale dla pilotów jest on obniżony do 20 mg. Jitsukawa został tymczasowo aresztowany i 29 listopada ma zostać skazany przez sąd w Isleworth. W czerwcu br. pilot brytyjskich linii lotniczych Julian Monaghan został skazany na osiem miesięcy więzienia za to, że stawił się on na lotnisku Gatwick z 86 mg alkoholu w organizmie. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony