Zmarła jedna z ostatnich „Spitfire Women”

Członkowie Air Transport Auxiliary (ATA), fot. BBC

W grudniu 2020 r. w wieku 103 lat zmarła Eleanor Wadsworth, jedna z ostatnich „Spitfire Women”, które transportowały samoloty na linię frontu podczas drugiej wojny światowej.  Wadsworth była członkiem Air Transport Auxiliary (ATA), cywilnej służby przebazowującej  myśliwce i załogi. W czasie swojej służby latała na 22 typach samolotów, w tym również na Spitfire i Hurricane.

Była jedną spośród 165 kobiet należących do ATA, w której łącznie służyło 1250 pilotów z 25 krajów. Wszyscy oni przebazowali ok. 309 tys. samolotów 147 różnych typów. Wadsworth dołączyła do ATA w 1943 r. po obejrzeniu ogłoszenia skierowanego do kobiet i była jedną z pierwszych sześciu kandydatów, którzy zostali przyjęci bez żadnego lub z małym doświadczeniem w lataniu.

Wadsworth podkreślała, że najbardziej podobało jej się latanie Spitfirem, co zrobiła 132 razy. „To był piękny samolot, świetny w obsłudze” - powiedziała. Żartowała, że jej celem było latanie„ prosto i poziomo”. Była jedną z trzech ostatnich żyjących pilotów ATA, obok Amerykanki Nancy Stratford i Brytyjczyka Jaye Edwardsa.

Więcej o Eleanor Wadsworth można przeczytać na stronie www.bwpa.co.uk

Źródło: bbc.com
comments powered by Disqus