Przejdź do treści
Zawodów w celności lądowania BB-Aero w Rybniku (10 listopada 2013)
Źródło artykułu

Relacja z zawodów w celności lądowania BB-Aero w Rybniku

W niedzielę 10 listopada w Rybniku-Gotartowicach odbyły się już III Zawody Szybowcowe i II Zawody Samolotów Ultralekkich na celność lądowania. Zawody odbyły się z inicjatywy prowadzącego swoją działalność w Rybniku już trzeci sezon Ośrodka Szkolenia Lotniczego na szybowcach i jednocześnie Podmiotu Szkolącego na samolotach ultralekkich BB-Aero.

Sobotni dzień, 9 listopad był przeznaczony na trening. Mimo niesprzyjającej pogody nastroje były bojowe. Jak przekonuje właściciel pierwszego w Polsce prywatnego szybowcowego OSL BB-Aero, Marian Fijołek:

– Liczyliśmy na to, że podczas niedzielnych zawodów pogoda tradycyjnie dopisze, lecz „dmuchając na zimne” – nasz sympatyk - ksiądz Jacek Paweł Przybyła Proboszcz Parafii Przecieszyn koło Brzeszczy dostał zlecenie załatwienia u swojego Szefa pięknej pogody, żeby przynajmniej w tym okresie polatać szybowcami i samolotami nad lotniskiem w Rybniku.

I tak się stało. Pogoda sprzyjała lotom, a duch sportowej rywalizacji nie opuszczał zawodników. Niedzielne zawody rozpoczęły się z samego rana. Zawody tradycyjnie zrzeszały sympatyków sportów lotniczych z całego kraju. Należeli do nich na pewno rodziny i znajomi studentów-pilotów OSL BB-Aero, którzy na żywo obserwowali i kibicowali zawodnikom.

Na lotnisku w Rybniku-Gotartowicach można było zobaczyć co chwilę starty szybowców i samolotów ultralekkich. Po zahangarowaniu sprzętu, zostały wręczone dyplomy i odznaki tegorocznej podstawówce szybowcowej oraz przedstawiono i nagrodzono zwycięzców poszczególnych zawodów.


Zawody polegały na wylądowaniu jak najbliżej linii rozłożonej w poprzek pasa lądowania między wyłożonymi (środkowymi) płótnami. Sześć płócien ograniczało miejsce pomiaru przyziemienia do prostokąta o wymiarach około 40 na 30 metrów. Przyziemienie za wyznaczonym obszarem nie było mierzone.

W poniedziałek 11 listopada zaplanowano loty przyjemnościowe, które okazały się bardzo przyjemnościowe, bo praktyczne szkolenie podstawowe przysłowiowym rzutem na taśmę zakończyła Aldona Morawiec z Koła Lotniczego „Orzeł” przy Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach wykonując tego dnia brakujących jej do dziesięciu - siedem lotów samodzielnych. Aldona już przechodzi do historii BB-Aero, bo jest pierwszą studentką-pilotką wyszkoloną od podstaw w OSL BB-Aero. Agnieszka i Żaneta o Was też pamiętamy, ale już „umiałyście” latać jak trafiłyście do nas☺.

 
Z innych pięknych rzeczy (jak pogoda w niedzielę), to przede wszystkim dzięki naszemu niezawodnemu jak zwykle Michałowi Ombachowi z firmy Allstar Sp z o.o. mieliśmy do latania w Rybniku wypożyczony do demonstracji szybowiec Perkoz. Testowaliśmy go i za wyciągarką i za samolotem i z krótkimi i z długimi końcówkami. Każdemu się szybowiec podoba i w powietrzu i na ziemi. Kto chciał i nie zdążył się nim przelecieć, to następna okazja będzie w przyszłym roku i liczymy wszyscy, że już będzie wtedy Perkoz certyfikowanym szybowcem.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z lotu na Perkozie naszego studenta-pilota Marka Siuty, link: Lot odwrócony Perkozem


Start za wyciągarką podobnie jak za samolotem z długimi końcówkami nie wymaga trzymania skrzydła z powodu ich dodatniego wzniosu, ale przyzwyczajenie robi swoje. W kabinie kandydat na szkolenie Andrzej Ankes z instruktorem Ireneuszem Boczkowskim



 

Zapraszamy też do obejrzenia pozostałych zdjęć na portalu Nasze Miasto Czerwionka-Leszczyny


Monika Bobrzyk & Roman Kata 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony