Przejdź do treści
Zawody na celnośc lądowania w Białej Podlaskiej (fot. Marian Kiryk)
Źródło artykułu

Relacja z zawodów na celnośc lądowania w Białej Podlaskiej

11 listopada br. na lotnisku w Białej Podlaskiej zostały rozegrane zawody w celność lądowania. Poniżej zamieszczany relację z tej imprezy.

Pierwszy raz zorganizowaliśmy tradycyjną zabawę w celność lądowania w naszej filii na lądowisku Biała Podlaska. Mimo, że miejsce odległe od głównej naszej siedziby oraz, że były spore wątpliwości w prognozach pogody, frekwencja nam dopisała. Większość uczestników dojechała już w piątek i na sobotę rano byliśmy gotowi.

Ze względu na podstawę chmur poniżej 1000 m AGL zrezygnowaliśmy z konkurencji w akrobacji szybowcowej. Mogliśmy Perkoza przeznaczyć do konkurencji w celności lądowania, którą postanowiliśmy rozegrać na pasie betonowym. Wyznaczyliśmy linię centralną w poprzek pasa od której mierzyliśmy odległość przyziemienia głównego podwozia Perkoza.

Z powodu silnego wiatru i obawy o prawidłowe lądowania na pasie betonowym podjęliśmy decyzję o lotach z tzw. „bezpiecznikiem” czyli naszym instruktorem.


Załoga przed startem: pilot Dariusz Śliwowski razem z instr. Michałem Ombachem, których wypuszczają bracia Lewartowcy – uczeń Jakub z linką i zamaskowany uczeń Konrad (fot. Marian Kiryk)

Oprócz naszych uczniów i pilotów latających w Białej Podlaskiej dołączył do nas pilot Paweł Piszczek z Czerwionki-Leszczyn koło Rybnika, który obecnie studiuje na kierunku lotniczym na uczelni w Chełmie. Mieliśmy też gościa z firmy Allstar Sp. z o.o. w osobie instruktora Michała Ombacha, który jest dyrektorem handlowym i jednocześnie pilotem demonstracyjnym szybowców produkowanych przez jego firmę. W zabawie uczestniczyli również reprezentanci z Aeroklubów: Białostockiego, Bielsko-Biała, Gliwickiego, Rybnickiego Okręgu Węglowego, Warszawskiego i Ziemi Wałbrzyskiej. W sumie uzbierało nam się 20 zawodników do lotów Perkozem. Loty zaliczyli również goście z miasta Biała Podlaska i osoby towarzyszące. Poleciał każdy kto miał ochotę i wszyscy zawodnicy, którzy się pojawili na starcie.

Mimo, że rozwinęliśmy około 1200 m liny, to dzięki sprzyjającym wiatrom osiągaliśmy wysokość wyczepienia około 700 m. Pozwoliło, to zademonstrować Perkoza również w akrobacji dla tych co mieli na to ochotę. Lotów wykonaliśmy 29 z jedną kilkunastominutową przerwą, kiedy zaatakował nas śnieg z deszczem. Nie rozegraliśmy zawodów w celności lądowania samolotów, bo żaden nie doleciał a główny wpływ na to miały prognozy na dolot i odlot z lądowiska Biała Podlaska.


Beczka na Perkozie w wykonaniu instr. Michała Ombacha (fot. Marian Kiryk)

Po zakończeniu lotów i zakotwiczeniu Perkoza spotkaliśmy się w budynku portu. Tam czekały nagrody, w tym statuetka orła, którą ufundował i osobiście wręczył Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Dariusz Stefaniuk dla pilota, który wyszkolił się w Białej Podlaskiej i osiągnął najlepszy wynik na zawodach. Orła zdobyła Bożena Anchim z Terespola, która w zeszłym roku ukończyła w Białej Podlaskiej szkolenie podstawowe a w tym roku uzyskała licencję pilota szybowcowego.


Uczestnicy zawodów i osoby towarzyszące z Prezydentem Miasta Białej Podlaskiej (fot. Marian Kiryk)

Zwycięzcą zawodów w celności lądowania został Michał Ombach, który uzyskał wynik 0,7 m, drugie miejsce zajął Paweł Krzywicki z wynikiem 4,4 m a trzecie wspomniana już Bożena Anchim z wynikiem 4,7 m. Tradycyjnie wręczyliśmy dyplomy i odznaki „trzy mewki” studentom-pilotom, którzy ukończyli w tym roku podstawowe praktyczne szkolenie szybowcowe w BB-Aero.


Nagrody w zawodach w celności lądowania 11.11.2017 Biała Podlaska (fot. Marian Kiryk)

Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć Mariana Kiryka w galerii (LINK)

Pełne wyniki zawodów dostępne są TUTAJ.

W imieniu własnym i całej kadry BB-Aero dziękuję za liczne przybycie uczniom, pilotom, instruktorom i osobom towarzyszącym, a szczególnie Prezydentowi Miasta Biała Podlaska Panu Dariuszowi Stefaniukowi również za ufundowane nagrody i upominki dla każdego uczestnika zawodów. Nie możemy zapomnieć podziękować operatorom wyciągarki, którymi byli na zmianę: Marian Kiryk i Henryk Piontek oraz kierowcy ściągarki do lin Jankowi Siemakowiczowi, bez nich tego dnia nie byłoby latania. W roku 2018, 11 listopada wypada w niedzielę a więc proszę rezerwować sobie cały weekend na imprezę BB-Aero w Białej Podlaskiej, gdzie planujemy główną siedzibę naszego ośrodka.

Roman Kata
HT BB-Aero

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony