Podsumowanie Stalowowolskiego Balonowego Babiego Lata 2021

W dniach 24-25 września 2021 r. odbyło się Stalowowolskie Balonowe Babie Lato czyli Ogólnopolskie Zawody o Puchar Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Z powodu zbyt dużej siły wiatru niepozwalającej na bezpieczne rozegranie konkurencji sportowych starty balonów w piątek i w sobotę wieczorem zostały odwołane. Jedynym w miarę bezpiecznym oknem startowym, biorąc pod uwagę siłę wiatru, okazał się sobotni poranek. Rozegrano wtedy dwie konkurencje. W rywalizacji wzięło udział szesnaście balonów.

Pierwsza konkurencja określana jako „Fly in” polegająca na tym, że piloci wybierają własne miejsce startu (była to południowa krawędź płyty lotniska w Turbi) i starają się osiągnąć krzyż-cel rzucając wstęgowy znacznik jak najbliżej centra. Krzyż został wyłożony w północno-wschodnim narożniku lotniska i z tego samego miejsca do następnej konkurencji startował balon określany mianem „lisa”.

Druga konkurencja było to tzw. „zatapianie okrętu”. Wytypowany balon wciela się w rolę „lisa” i do miejsca jego startu lecą pozostałe balony. Następnie ma miejsce pościg „lisa” i po jego lądowaniu wykładany jest krzyż-cel do którego rzucane są wstęgowe znaczniki. Balonem "lisem" pilotował Waldemar Lekan z Klubu Balonowego Stalowa Wola.

Po dwóch konkurencjach pierwsze miejsce na podium wywalczył Bartłomiej Pyza (Aeroklub Lubelski "Ryki") zdobywając 1722 punkty. Drugie miejsce zdobył Waldemar Lekan (Klub Balonowy Stalowa Wola) z 1688 punktami. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Koperta ((Harcerski Klub Balonowy Kraków) z wynikiem 1625 punktów.

Nocna Gala Balonowa rozpoczęła się zgodnie z planem w sobotę o godzinie 19:00 na Błoniach Nadsańskich. Niestety tutaj również turbulentny wiatr pokrzyżował plany organizatorów BBL21. Do prezentacji ogrzano i postawiono tylko 3 balony które były rozświetlane w takty muzyki pod batutą dyrygenta Piotra Szpary, natomiast pozostałe ekipy balonowe oświetlały pokaz tylko za pomocą palników.

Na błonia przyszły tłumy mieszkańców. I chyba nikt nie żałował. Była okazja zobaczyć jak napełnia się balony powietrzem, a potem ogrzewa się je gazem z palnika, aż pełna czasza wzniesie się i jest utrzymywana na ziemi. Niezwykły pokaz laserów w zadymionym powietrzu robił wrażenie. Finałem całej imprezy było odpalenie fajerwerków.

Relację z nocnej gali balonowej, laserów i fajerwerków na błoniach nadsańskich w Stalowej Woli można zobaczyć TUTAJ.

Wyniki końcowe Stalowowolskiego Balonowego Babiego Lata 2021 po rozegraniu 2 konkurencji sportowych.