BAE Systems zaprojektuje dla U.S. Army innowacyjną technologię walki elektronicznej

BAE Systems zaprojektuje dla U.S. Army innowacyjną technologię walki elektronicznej (fot. BAE Systems)

BAE Systems stworzy zaawansowaną technologię zakłócania w paśmie radiowym, która poprawi przeżywalność i skuteczność wykonywania misji wiropłatów i bezzałogowych statków powietrznych amerykańskich Wojsk Lądowych (U.S. Army).

BAE Systems otrzymało fundusze na badania i prace rozwojowe na rzecz stworzenia zaawansowanej technologii zakłócania stacji radiolokacyjnych. Celem jest polepszenie przeżywalności i skuteczności misji wiropłatów i bezzałogowych statków powietrznych U.S. Army dzięki wykrywaniu i pokonywaniu złożonych i nieznanych zagrożeń – środków walki elektronicznej.

W ramach kontraktu zespół badawczo-rozwojowy BAE Systems FAST Labs zaprojektuje technologię, która w jednym systemie połączy zdolności adaptacyjnego wykrywania i zakłócania urządzeń pracujących na częstotliwościach radiowych. Ponieważ współczesne systemy walki elektronicznej są zbyt duże i ciężkie dla większości wiropłatów i bezzałogowców, BAE Systems zintegruje wiele programowalnych anten w jedną wieloczynnościową cyfrową antenę fazowaną, która będzie miała o wiele lepsze zdolności, a zarazem mniejsze gabaryty, masę i moc (SWaP) w porównaniu z obecnymi urządzeniami. Rozwiązanie pozwoli tym statkom powietrznym bezpiecznie latać w pobliżu zagrożeń i obszarach działań przeciwnika, pozostając chronionymi.

„W związku z ciągle ewoluującym spektrum zagrożeń, niezwykle ważne jest skonstruowanie cyfrowej anteny fazowanej nowej generacji, aby lepiej bronić nasze wojska w walce elektronicznej”, powiedział Chris Rappa, dyrektor linii produktów urządzeń radiowych, walki elektronicznej i zaawansowanej elektroniki w BAE Systems FAST Labs. „Nasza technologia zapewni wiropłatom i bezzałogowcom U.S. Army nowy system o małym SWaP w celu bezpiecznego i skokowego zwiększenia możliwości ich przemieszczania podczas misji”.

Efekty badań prowadzonych na mocy tego kontraktu wzbogacą ofertę BAE Systems w obszarze zaawansowanej elektroniki. Zakłada się przy tym wykorzystanie wyników wieloletnich inwestycji w różne projekty prowadzone wspólnie z laboratorium badawczym amerykańskich Sił Powietrznych AFRL, Wojskami Lądowymi i agencją zaawansowanych programów obronnych DARPA, m.in. w programach CONCERTO i RF-FPGA. Uzgodnione w kontrakcie prace zostaną wykonane w zakładach firmy w Nashua i Merrimack, w stanie New Hampshire.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus