BAE Systems: Nowa, inteligentna i zrobotyzowana fabryka samolotów bojowych w Wielkiej Brytanii

Inteligentna i zrobotyzowana fabryka samolotów bojowych BAE Systems w Warton (fot. BAE Systems)

Nowa, inteligentna i zrobotyzowana fabryka zwiększy wydajność i zrewolucjonizuje produkcję samolotów bojowych w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy tego rodzaju zakład, odzwierciedlający ideę Przemysłu 4.0, wykorzysta przełomowe technologie cyfrowe do przyspieszenia produkcji brytyjskich samolotów bojowych nowej generacji o nazwie Tempest.

Nowy obiekt na terenie zakładów BAE Systems w Warton, Lancashire, jest efektem wielomilionowej inwestycji i współpracy z ponad 40 dużymi firmami o ugruntowanej pozycji, małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz instytucjami akademickimi. Wykorzystując najlepsze brytyjskie innowacje, korporacja przygotowała połączoną cyfrowo, inteligentną fabrykę do produkcji samolotów wojskowych przyszłości.

Łącząc zaawansowane technologie wytwarzania, fabryka zmieni procesy inżynieryjne. Roboty, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość zwiększą szybkość, precyzję i wydajność, a także zmniejszą koszty związane z produkcją skomplikowanych konstrukcji samolotów wojskowych.

Fabryka stanowi przykład nowatorskiego podejścia do sposobu, w jaki ludzie i maszyny mogą współdziałać. Koboty i elastyczne technologie robotyzacyjne eliminują potrzebę stosowania ciężkich, stałych maszyn o dużej długości i mogą szybko przestawiać się z produkcji jednego przedmiotu lub platformy na wytwarzanie innego. Inteligentne maszyny i gotowe technologie robotyzacyjne znane z przemysłu motoryzacyjnego zostały zmodyfikowane tak, aby działały z tolerancjami wymaganymi dla samolotów wojskowych (są one mniejsze niż jedna trzecia grubości ludzkiego włosa w niektórych naszych projektach produkcyjnych).


Operator wykorzystuje wzmocnione dane tabletu, aby uzyskać dostęp do danych fabrycznych
i narzędzi analitycznych w czasie rzeczywistym

Takie rozwiązania zwiększają wydajność, umożliwiając operatorom skupienie się na bardziej strategicznych zadaniach, wymagających większych kwalifikacji, a kierownikom produkcji pozwalają nadzorować operacje z całkowicie cyfrowego, wirtualnego biura. Nowy obiekt stanowi fundament programu Tempest, który ma pozwolić Wielkiej Brytanii pozostać w czołówce sektora producentów samolotów bojowych, przy założeniu że produkcja będzie prowadzona bardziej opłacalnie i o połowę szybciej niż w poprzednich programach lotniczych.

Dave Holmes, dyrektor ds. produkcji w dziale systemów lotniczych BAE Systems, powiedział: „Współpracowaliśmy z najlepszymi brytyjskimi firmami i ośrodkami akademickimi, aby zaprojektować najnowocześniejszy obiekt, który łączy istniejące i powstające technologie. Gwarantuje to, że Wielka Brytania pozostanie w czołówce rozwoju technologii związanych z lotnictwem bojowym. Zarządzając możliwościami produkcyjnymi, przygotowując się do Czwartej Rewolucji Przemysłowej (Przemysł 4.0), utrzymamy i rozwiniemy krytyczne umiejętności wytwórcze, a także zagwarantujemy możliwość dostarczania siłom zbrojnym zdolności niezbędnych do stawienia czoła przyszłym zagrożeniom. Zarazem poprawimy produktywność firmy i zapewnimy naszym klientom opłacalność”.

Zautomatyzowane roboty mobilne służą do dystrybucji części i komponentów w fabryce w razie potrzeby

Technologie zastosowane w fabryce już są wykorzystywane. Inteligentna stacja robocza, opracowana we współpracy z Advanced Manufacturing Research Center (AMRC) i Fairfield Control Systems Uniwersytetu w Sheffield, pracuje na linii produkcyjnej myśliwców Typhoon. Korzysta z systemu rozpoznawania operatorów urządzeń i automatycznie dostarcza im właściwe instrukcje za pomocą technologii „pick by light”. Ponadto w produkcji części i podzespołów Typhoonów stosuje się technologie wytwarzania przyrostowego (drukarki 3D).

BAE Systems oraz brytyjski sektor lotniczy, obronny i bezpieczeństwa są wiodącymi na świecie. Dają zatrudnienie setkom tysięcy osób i wspierają o wiele więcej miejsc pracy w całym krajowym łańcuchu dostaw. Łącznie sektor generuje obrót w wysokości 79 mld GBP, rozwijając gospodarkę, a jednocześnie umacniając bezpieczeństwo narodowe.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus